Hariduskomisjonis ei olnud üksmeelt öise viinamüügi osas

Kuressaare linnavolikogu hariduskomisjon ei jõudnud üleeile üksmeelele eetikakomisjoni ja kodanikukomisjoni väljapakutud eelnõu suhtes keelustada Kuressaare linnas alkohoolsete jookide jaemüük öösel kella kahest hommikul kella üheksani.

„Alkohoolsete jookide jaemüügi keelustamise küsimuses ühist seisukohta ei kujunenud,“ kommenteeris hariduskomisjoni esimees Piret Pihel, lisades, et see on keeruline teema, mille üle on vaieldud aegade hämarusest saati. „Oli üsna ootuspärane, et hariduskomisjoni liikmed selles küsimuses ühist seisukohta võtta ei suutnud ja ei pidanud seda ka vajalikuks,“ nentis Pihel.

Hariduskomisjoni esimees märkis, et esitatud kujul – toitlustus- ja meelelahutusasutustes ning tanklate territooriumil on alkoholi jaemüük kogu sortimendi ulatuses lubatud 09.00 kuni 02.00 – komisjon seda ei toetanud. Pihel lisas, et selline eelnõu sõnastus jaatavas vormis – “on lubatud” –, oleks kuidagi veider. „Tekkis küsimus, et kas see, mis ei mahu lubatusse, on ilmtingimata keelustatud,“ nentis ta.

Hariduskomisjon hääletas eelnõud muudetud kujul. Selle poolt, et öösel kella kahest kuni hommikul kella üheksani ei tohi Kuressaares alkoholi müüa, oli 4 komisjoni liiget ning sama palju toetas ka müügi mittekeelustamist.

Leiti, et senisest suuremat tähelepanu tuleb pöörata noorte huvide ja väärtushinnangute kujundamisele. „Alkoholimüügi keelustamisega seoses tekib rida kaasnevaid nähtusi, sealhulgas nn taksoviin, peod vabadel pindadel jms. Kontrolli ööklubides on lihtsam teostada kui privaatpidudel,“ leidis komisjon.

Piheli sõnul pidas hariduskomisjon oluliseks rõhutada, et puuduvad uuringud ja analüüsid, mis juhtub keelustamise korral, milliseid kaasnevaid nähtusi võib see endaga kaasa tuua. Märgiti ka, et alaealistele ei ole alkohol ka täna kättesaadav, kui täidetakse kõiki kehtivaid seadusi, ning et „liigjoob“ siiski vaid teatud osa inimesi, ent keelustamine kehtiks kõigile.

Keeruliste probleemide jaoks on vahel üllatavalt lihtsaid lahendusi. Nii pakkus abilinnapea Argo Kirss pärast komisjoni koosolekut välja lihtsa ja selge idee: paigaldada turvakaamerad – siis on politseil ülevaade, mis meelelahutusasutuses toimub, kes ostab alkoholi ja kellele müüakse alkoholi. Kui üritusel viibib purjus alaealisi või toimub korrarikkumisi, saab hiljem tuvastada, kuidas nad alkoholi said. Süüdlasi tuleb karistada ja usutavasti juba ainuüksi teadmine, et kogu tegevus on jälgitav, ennetab probleemide teket.

Pihel nentis, et probleemi lõpliku lahenduse võti peitub riiklikus alkoholipoliitikas. „Kõnealuse määrusega seoses on meil aga võimalus tõmmata probleemile tähelepanu ja näidata oma suhtumist,“ ütles ta.

Print Friendly, PDF & Email