Kulupõleng sai alguse elektritraatide lühisest

Läinud neljapäeval Mustjala vallas Pahapilli külas toimunud kulupõleng sai
tõenäoliselt alguse elektritraatide lühisest tekkinud sädemetest.

Tänu õnnelikule juhusele hoiti suurem häda ära, kuid külaelanikud on mures, et õnnetus võib korduda. Saaremaa päästeosakonna juhataja Margus Lindmäe andmetel pole põlengu põhjus ametlikult veel kinnitust
leidnud. „Kõige tõsisemalt võetavam oletus on traatide lühisest tekkinud sädeme versioon,“ märkis Lindmäe.

Pahapilli küla Sarapuu talu perenaise Krista Saarna väitel on külas pidevad voolukatkestused, elektritraadid löövad tuulega kokku, puuoksad kasvavad traatidest läbi.

“Eesti Energia ainus hooldus on see, et traadid lükatakse orgiga okstest vabaks,“ on Saarna nõutu, miks ei võeta vaevaks liini põhjalikult korrastada.
„Pealtnägijate sõnul olid elektriliinid tõesti tuule tõttu kokku puutunud ja sädemest süttis liini all olev kulu. Ning meil ei ole põhjust selles kahelda,“
teatas OÜ Jaotusvõrk esindaja Kristjan Hamburg.

„Säde tekkis juhtmetel, mille ripe oli üle kehtiva standardi,“ selgitas Hamburg, kuid lisas, et antud liin vahetatakse sel sügisel välja uue õhukaabli ehk isoleeritud õhuliini vastu. „Ümberringi on uued õhuliinid
ja maakaablid juba paigaldatud,“ rääkis Hamburg, kelle sõnul on kõneks olev 450-meetrine liinilõik viimane.

OÜ Jaotusvõrk saarte piirkonna käidusektori juhataja Ülo Ilvesti kinnitusel on Pahapilli küla elektritraadid juba pingutatud, mistõttu samalaadne õnnetus enam ei kordu. Ilvest andis ka lootust, et liinilõik uuendatakse varem kui sügisel.

Läinud aastal oli suuremat sorti õnnetus Metskülas, kus elektritraatide lühisest tekkinud tulekahjus hävis mitu hoonet ning Eesti Energia
maksis kahjutasu ligi miljon krooni.

                                                                                                                                      

Möödunud neljapäeva ennelõunal sõitis Krista Saarna koos  kinnisvaramaakleriga kodukülla. Kohale jõudes märkas ta, et rohi tee ääres oli tuld võtnud.

„Jäi vähe puudu, et talumajad oleksid põlema läinud,“ märkis Saarna, lisades, et nii tema oma kui naabri talule oli tulekolle ohtlikult lähedal.

Päästeteenistuse kohale jõudes olid Krista Saarna ja abiks olnud maakler Elika Pukk suutnud tulele juba piiri panna. „Suur aitäh Elika Pukile abi eest,“ palus Saarna edasi anda tänusõnad.

Print Friendly, PDF & Email