Torgu kool kinni – TEHTUD! (12)

Torgu kool kinni – TEHTUD!

 

Torgu kooli personal plaanib sel nädalal panna kooli ukse kõrvale plaadi, millel on inimeste nimed, „tänu” kellele põhikool suletakse.

Plaadil on suurte tähtedega kirjas: „TEHTUD!“ ning „Parem elu kõigile!“ (esimene neist Keskerakonna ja teine Rahvaliidu valimisloosung). Järgnevad nimed, „tänu“ kellele kool oma uksed sulgeb: Raivo Peeters, Miša Muhhin (slaavi tähtedega), Mailis Reps, Toomas Kasemaa, Luule Aadussoo, Tarmo Mägi, Saima Namm, Jone Koppel ja vallavanem Laine Pärn.

Kooli endine nimesilt oli läinud pühapäeval toimunud lõpuaktuse ajaks juba muuseumisse saadetud. Direktor Anne Ranna sõnul oli esialgne kavatsus nimesilt pühapäeval asendada, kuid siis otsustati seda siiski mitte teha lastele pidulikul päeval, vaid alles siis, kui on kooli viimane tööpäev.

„Vald, kes kaotab oma territooriumilt kooli, on möku,” ütles Rand, kes on nördinud, et vallavalitsus valla ainsa põhikooli nii kergekäeliselt kinni pani. Kooli hoolekogu liikme Silja Saare sõnul tegi hoolekogu omapoolseid pingutusi, et põhikool vallast ei kaoks, kuid vald ei olevat olnud sellest huvitatud.

Torgu kool jätkab sügisest lasteaed-algkoolina. Rand kinnitas eilegi Oma Saarele, et praegustel andmetel ei tule sügisel kooli ühtegi last. Avaldusi ei ole laekunud esimesse klassi astumiseks, vanemate algklasside õpilaste vanemad on aga hoopis teinud avalduse lapse koolist äravõtmiseks.

Põhjuseks on enamasti toodud see, et kui perekonna suuremad lapsed lähevad õppima Salme põhikooli, on vanemal kergem algkooliealine laps nendega kaasa saata. Lasteaeda tuleb praegustel andmetel vaid neli last. Torgu vallavanem Laine Pärn keeldus teemat enne sügist kommenteerimast.

Pühapäeval lõpetas niisiis Torgu põhikooli viimane, 42. lend – kuus noort inimest. Aktusel pakuti sõna ka valla esindajale, kuid keegi sõna ei soovinud ning saalis ei olnud vallavanemat ega volikogu esimeest.

Vallavanem Laine Pärna sõnul oli kokku lepitud, et lõpetajaid läheb tervitama keegi volikogust. Volikogu esimees Mihkel Undrest juhtunut kommenteerida ei osanud, sest viibib pealinnas, kuid nentis, et volikogul on kooliga viimasel ajal suhted teravad. Mõni volikogu liige oli tema sõnul saalis küll viibinud, kuid miks nad sõna ei võtnud, seda Undrest ei tea.

Direktor Anne Rand oli nördinud, et valla esindajad laste suhtes inetult käitusid. Ranna kinnitusel üritati raamatud, mida vald tahtis lastele lõpetamise puhul kinkida, enne aktust tema kätte sokutada, kuid direktor palus need lastele ise üle anda, mida volikogu liige hiljem ka vaikselt tegi.

Sõnavõttudest kumas läbi nukrust ja paljudel õpetajatel olid pisarad silmas, sest põhikooli enam sügisest selles vallas ei ole.

Staažikas koolijuht Herman Kask nentis oma kõnes, et kool on meie tulevik. „Kõik maakoolid käivad Torgu teed,“ ennustas ta, küsides, kas me sellist riiki tahtsimegi. Inimeste hulk saalis näitas tema arvates, et kool ei tohiks Torgust ära kaduda.

Print Friendly, PDF & Email