Kroonimine(k)

Täna, 15 aastat tagasi kell 9 õhtul kuulutati välja kauaoodatud rahareform.
Järgmisel hommikul olid kooli- ja kultuurimajad ehtimatagi pidulikud – põnevus tahtis hinge matta, kui esimesi tuliuusi rahatähti sõrmede vahel krabistada sai.

Oma raha, millel meie oma Eesti austatud ja tuttavate inimeste näopildid peal… Mitmed olid seks puhuks suisa uue rahakoti soetanud, et vene rubla hais karmanist igaveseks minema peletada.

Eks hiljem leidsid paljud kodus kõikvõimalikest kohtadest maailmarevolutsionäärist „isemõtleja“ väsinud pilguga lepalehti, millega polnud enam midagi peale hakata. Polnuks ka neil kolmel rahavahetuspäeval, sest eestlane ehk pangandusterminit kasutades – Eesti resident – sai vahetada 1500 rubla kursiga 10 rubla = 1 kroon, üle selle oli kurss 50 rubla = 1 kroon.

Enamiku rublad olid aga juba enne vahetatud mistahes kauba vastu, nii palju kui seda kraami, mida poest osta sai, kaubaks nimetada võis. Eesti Panga andmeil vahetas keskmine eestlane 136 krooni ja 41 senti. Oli seda palju või vähe?

Võrreldes tolle aja palganumbriga, mis lehetoimetajal ulatus 12 000 rublani, pere peale kokku saadud 750 krooni eriti kopsakas ei tundunudki – kuutöötasust kaotas oma raha tulek ju nulli tagant ära. Esimeseks krooniostuks oli aprikoosikompott ja midagi veel, kokku jäi poodi 46 krooni…

Paljud peavad meie riikluse tähtsamateks atribuutideks just lippu ja krooni, sest piiri pole me venelastega siiani suutnud maha märkida ja hümni puhul ajame kõrvad kikki ning plaksutame käsi, kui soomlane olümpiamängudel kuldmedali võidab. Ja ega riigivapigagi jaanitulel lehvitamas käida.

Seetõttu jääb arusaamatuks, et Siim Kallas oma raha ämmaemandana kroonile nüüd aborti teha tahab ja euro Eestimaal ilmaletuleku jaoks närviliselt pühitsetud vett otsib.

Peale suurärimeeste ja pankade selles mängus võitjaid pole, pealegi on teadjameeste sõnul ajalugu tõestanud just rahvusvaluutade eluõigust. Euroopa Liidu 27 liikmesmaast saavad eurota hakkama pea pooled: Suurbritannia, Taani, Rootsi, Tšehhi, Ungari jpt. Tundub, et hästi saavad.

Pole õiglane teha krooni tulekust krooni minek.
Kaotada on rohkem kui kroon.

Print Friendly, PDF & Email