Püha kiriku leiul on ajalooline väärtus

Reedel käis Püha Jakobi kiriku seinalt restaureerimiste käigus avastatud lehemotiiviga tutvumas kunstiajaloolane Juhan Kilumets. Selleks ajaks oli teiselt seinalt leitud ka poolik lõvifiguur. Juhan Kilumets kinnitas Oma Saarele, et leiud on väärtuslikud.

„Mõlemad leiud on erilised ja kunstiajaloolastele pakuvad nad kindlasti huvi, sest aitavad täpsemalt määratleda Püha kiriku ajaloolisi aspekte,” rääkis Kilumets Oma Saarele. „Kuid see on alles algus. Raske on ette ennustada, mida need seinad veel peidavad. Kui kõik seinad on paksu krohvikihi alt vabastatud, alles siis saab täpsema ülevaate ning hakatakse otsustama, kuidas neid leide eksponeerida”, lisas ta.

11. juunil leidis restauraator Eva Mölder EELK Püha Jakobi kiriku seinalt krohvi eemaldades ootamatult lehemotiivi. Leid üllatas nii restaureerijaid, kirikuõpetajat kui ka kunstiajaloolasi, sest seni oli levinud arvamus, et Püha kirikul raiddekoor puudub ning tegemist on väikse ja lihtsa kirikuga.
Teiste Saaremaa keskaegsete kirikute kõrval on Püha kirik kippunud kahe silma vahele jääma. Kirjanduses mainitakse seda pühakoda tavaliselt ainult möödaminnes.

Põhjuseks pole siiski kiriku vähene kunstiväärtus, vaid see, et pärast suurt tulekahju Liivi sõja ajal on kirikut hiljem tugevasti krohvitud ning tema ehituslugu on seni uurijate eest palju varjatumaks jäänud kui teistel Saaremaa kirikutel.

Print Friendly, PDF & Email