Omavalitsus ja riik ei pidanud leina lipu vääriliseks (3)

Omavalitsus ja riik ei pidanud leina lipu vääriliseks

 

Eilsel leinapäeval ei langetanud oma lippu õigeaegselt poolde vardasse Saare maavalitsus, leinalindiga ei varustatud lippe Kuressaare raekojal ega ka linnavalitsuse hoonel. Politsei ülemkomissar Aare Allik taunib taolist käitumist, kuid ei karista asjaosalisi, vaid lubab maavanema ja linnapeaga tõsiselt vestelda.

Toimetuse uksest sisse astunud nördinud linnakodanik juhtis eile hommikul kell 9 tähelepanu asjaolule, et linna tähtsamad ametiasutused ei täida Eesti lipu seadust, mille kohaselt tuleb leinapäeval austusavalduseks 14. juunil 1941. a küüditatuile langetada lipp poolde masti või varustada leinalindiga päikesetõusust päikeseloojanguni, kuid mitte lühemal ajavahemikul kui kell 8.00–20.00. Seaduse mittetäitjaid võib karistada rahatrahvi või arestiga.

Linnapea ei ole leinapäevaga kursis

„Kas täna ongi leinapäev?” küsis linnapea Urve Tiidus vastuseks ajakirjaniku arupärimisele, miks ei ole linnavalitsuse lipp leinalindiga varustatud. Põhjuse kohta, miks niimoodi juhtunud on, ei osanud linnapea midagi kosta, vaid haaras telefonitoru ja tuletas asjaomastele ametnikele tungival toonil meelde, mis päevaga tegu on. Kell 11 sai linnavalitsuse lipp ka leinalindi.

Haldusjuht on puhkusel

Kuressaare raekoda haldava Kuressaare Kultuurivara haldusjuht Mati Talvistu on välisriigis puhkamas ning seega ei osanud keegi teine sellisele asjale tähelepanu pöörata. „Kindlasti oleks haldusjuht pidanud sellele enne meie tähelepanu pöörama,” ütles üllatunud produtsent Maris Rebel. Rae lipp sai leinalindi kell 12.

Maavanem vabandab

Saare maavalitsuse hoone oli sarnaselt eelmainitutega kell 9 alles tavapärases lipuehtes. Kella kümneks oli lipp siiski suudetud poolde vardasse langetada. Maavanem Toomas Kasemaa väljendas juhtunu pärast kahetsust: „See on halb, kui meie majas selline asi on juhtunud. Mul on sellest tõsiselt kahju ning ma vabandan kõigi ees.“

Näpukas näitab suhtumist

Linna heakorra järelevalve spetsialist Lembit Rätsep arvas, et see on lihtsalt kogemata juhtunud asi. „See oli kellegi näpukas, ma ei ole ka osanud tähelepanu pöörata,” ütles Rätsep

Kuressaare politseijaoskonna ülemkomissar Aare Allik kinnitas, et taoliste asjade kontroll kuulub küll politsei kompetentsi, kuid ei osanud öelda, miks patrullivad politseinikud sellist asja ei märganud.

„Kahju, et nii juhtus, kuid samas on mul hea meel, et linnakodanikud ise juhivad sellistele asjadele tähelepanu,” nentis Allik. Kuigi säärase teo eest on ette nähtud rahatrahv või arest, ei pea Allik otstarbekaks kedagi karistama hakata, kuna lipud said siiski kombesse. Küll aga kinnitas ta, et vestleb süüdi olevate asjaosalistega, ning kui taolised juhtumid peaksid korduma, tuleb hakata ka karistamise peale mõtlema.

Eesti õigusvastaselt represseeritute liidu Memento Saaremaa esindaja Rein Väli sõnul näitab omavalitsuste ja riigiasutuste selline käitumine, et ei heisata leinapäeval leinalippu õigeaegselt, vastavate ametimeeste suhtumist sündmusse ja on asjaosalistele solvav.

Print Friendly, PDF & Email