Hulluliiklusetõbi

Usun, et tänasel leinapäeval pole pühaduseteotus kõnelda liiklusest, selle kultuurist, pigem kultuuritusest. Tundub, et liikluse korravalvurid teevad omalt poolt kõik, et tragöödiaid ära hoida, kuid paraku ei mõju ei rasked trahvid ega juhtimisõiguse äravõtmine, vaevalt et ka arestimajja lukustamine.

Arvutiasjandusega tegelejail on hea ütlemine, kui keegi kompuutriga hätta jäädes tööriista süüdistama hakkab. Siis öeldakse lihtsalt: probleem on tavaliselt tooli ja arvuti vahel.

Küllap on ka räpaka liikluse ja teede olukorra siunamise juures probleem rooli ja istme vahel ja siinjuures ei toimi ükski seadus ega loogikareegel.

Tahan, tõmban end silmini täis ja sõidan ikka, tahan suruda ja surungi pedaali põhja – mind ei huvita miski, ei pane mõtlema ka enneaegselt nõnda oma eluküünla kustutanud noored inimesed. Eestimaa teeperved on täis närbunud lilli ja küünlaid meenutamaks neid, kelle maine teekond just selles kohas otsa sai. Ja kui me oma suhtumist ei muuda – ja karta on, et seda ei juhtu niipea –, tuleb paraku värskeid kimpe aina juurde.

Küüniline küll, aga mõneti peame isegi loomulikuks, kui rullnokad, kelle elustiiliks „bemari“, end teise ilma sõidutavad. Ent nad ei tee seda üksi, vaid võtavad suvalise meist endaga kaasa, mis siis?

Mõtlema paneb aga see, kui sinust, kes sa sõidad maan-teel kehtestatud piirkiirusega, hakkab mööda pressima, sundides vastutulijat pea kraaviserva hoidma, keere raamiga „Žiguli-surm“, millega vanapaar on rõõmsameelselt ette võtnud tee pealinna poole. Missugune käsk-keeld-piirang siin aitab? Ei ükski…

Kes käinud Gotlandi pealinnas Visbys, sel on imestamiseks põhjust küllaga – vanalinnas liiklust reguleerivaid märke peaaegu et polegi ja tänavad on nii kitsad, et tihtipeale mahub vaid üks auto ühes suunas sõitma. Kuid ei ühtki õnnetust ega avariid! Kõik arvestavad kõigiga ja kel vähegi võimalus, pakub teisele teed.

Me peaksime oma arusaamu kardinaalselt muutma – kõik, kel auto ja selle kinnituseks ka juhtimisõigus. Me peaksime liikluses käituma kui lapseootel ema, kelle kätesse on usaldatud teine inimene. Teine elu.

Print Friendly, PDF & Email