Kartulimardikas jõudis Saaremaale

Sellel nädalavahetusel leidis Lümanda valla keskkonnaspetsialist Lea Isup oma põllult kartulimardikaid. Viimati leiti koloraado mardikaid Saaremaal Sõrves kümneid aastaid tagasi.

„Tundub, et mardikatel on kartulisortide osas eelistusi, sest kõikidelt sortidelt ma neid ei leidnud,” lausus Lea Isup. Mardikaid avastas ta sortidelt „Van Gogh” ja „Maret”.

Taimetoodangu peainspektor Liidia Puusepp ütles, et kuigi Saaremaal on ka varem üksikutest koloraado mardikatest teatatud, pole neid kunagi nii massiliselt olnud. Sel aastal on koloraado mardikate massilisest levikust taimetoodangu inspektsioonile teatanud Muhu ja Lümanda vald.

Taimekaitse osakonna juhataja Heli Nõmmsalu sõnul on kartulimardikate levik kõige intensiivsem Lõuna-Eestis, kuhu nad on tulnud Põhja-Lätist. Koloraado mardikad on jõudnud ka Põhja-Eesti põldudele, Saaremaal neid siiamaani veel polnud.

Nõmmsalu mainis, et kuigi riiklikku toetusprogrammi koloraado mardikate vastu võitlemiseks veel pole, saab taotleda PRIA toetust ja hankida vajalikud tõrjevahendid selle abil.

Lea Isup teadis öelda, et inimesed ei ole teadlikud sellest, milline koloraado mardikas välja näeb ja et ta võib kartulisaagile kahju teha.

Keskkonnaspetsialist lisas, et mardika tõi Saaremaal eriliselt soe mahe kevad ja tormid, sest koloraado mardikas suudab olla vees kuni kaks nädalat.

Print Friendly, PDF & Email