Hoiatus: suvel lähevad sulid liikvele

Hoiatus: suvel lähevad sulid liikvele

 

On pühapäeva pealelõuna Eesti ääremaadel. 94-aastane Manda lõpetab just Vikerraadio kella neljaste uudiste kuulamist, kui siseneb kena keskealine naine.

Teretab viksisti, kuid ei tutvusta ennast. Küll aga keerab Manda raadio vaiksemaks. Siis alustab võõras küsitlemist.
„Te elate siin siis päris üksinda?”
„Kus te lapsed elavad?”
„Kes teil poes käib?”
Jne.

Manda räägib naisele puhtsüdamlikult, et tütar töötab lähemas linnas, et kuuekümnendates aastates naabrinaine käib poes ja aitab veeämbrigi tuppa, talvel toob puid.

„Mul on autos toidukaupu, kui teil midagi vaja on, võin teile üht-teist müüa. Ise ostan pärast endale uued.”

„Pole mul vaja midagi,“ ühmab Manda pahuralt. Võõras ei meeldi talle. On kuidagi kahtlaselt sõbralik. Pealegi pole autot õuel näha – see on eemale jäetud. Manda on terane.

„Te paistate oma ea kohta väga reibas,” jätkab võõras. „Ma ennustan teile – te elate kindlasti 90-aastaseks…”

Manda on eriti valvas, sest see „selgeltnägija“ EI NÄE, et Manda saab kohe-kohe 95.

Siis aga hakkab ennustaja rääkima needusest, mis Mandale peale pandud – tema näeb päris selgesti, et on. Ainult et selle äravõtmine maksab.
Manda ütleb, et tema küll mingit needust ei tunne ja raha tal ka pole. Võõras TEAB, et on. Nii nad seal siis jagelevad.

Mandalt pole võimalik raha kätte saada.

Viimaks pole kena naine enam mitte nii kena. Ta hakkab sajatama.
„Kui te ei taha minu abiga vähese raha eest needusest vabaneda, läheb see mõnisada krooni teil teie salakohast kas või läbi seina minema!”
Ja marsib uhkelt välja.

Mandal hakkab kõhe. Ta läheb kummuti juurde ja avab selle suhvli, kus ta säästukesed on. Raha on alles.

Siis tunneb ta hingust kuklas: naine on tagasi tulnud. Aga ta ei tunne Mandat. Sest Manda lööb sahtli kinni, seisab ise selle ette ja… hakkab naabrit appi hüüdma. Naabermaja ja Manda vahel on ju vaid hekk ning aken on lahti.

„Kusti! Kusti!” hüüab ta ja lisab veel naisele, et naabripoiss on politseinik.
Naine lahkub ja lööb välisukse raevukalt kinni.

– – – – – –

Õhtuaegu, kui on täitsa kindel, et kutsumata külaline tagasi ei tule, läheb Manda oma 60-aastase naabrinaise juurde. Politseinik Kusti on loomulikult linnas tööl. Manda räägib naabrile kogu loo. Saab temalt tubliduse eest kiita. Manda on ise ka enda üle uhke, et ei lasknud ennast tõmmata ja paljaks röövida.

Järgmisel päeval, kui naabrinaine ratta alla võtab ja nelja kilomeetri kaugusele poodi väntab, saab ta poe juures loomulikult ka külauudised kätte. Selgub, et kena naine on eile külastanud veel viit üksikut vanainimest. Needuse likvideerimise eesmärgil. Tal oli „kodutöö” korralikult tehtud, üksi elavad vanainimesed kenasti kaardistatud. Kui palju ta nendelt raha välja pettis, sellest ajalugu vaikib – inimestel on häbi tunnistada, et nad nii kergeusklikud olid.
Niisiis.

See juhtus Eesti ääremaadel. Aga mis need meie saaredki muud on kui ääremaad. On suvi ja iga sorti sulid lähevad liikvele. On meilgi üksi elavaid vanu naisi, kellel aimatavalt säästud või mingi rahasumma kodus on – Mandat ja teisi külastanud „kena naine” astus ju läbi hästi ajastatult: kohe pärast pensionipäeva.

Print Friendly, PDF & Email