Juubelivelotuur tuleb suurejooneline

Juubelivelotuur tuleb suurejooneline

 

50. Saaremaa velotuurile on registreerunud 23 meeskonda 173 sõitjaga, mis teeb sellest kõigi aegade suurima osavõtjate arvuga võistluse. Velotuuri peakorraldaja Riho Räime sõnul on kavas nii mõnigi uuendus, et juubelit väärikalt tähistada.

14. juunil algav ja marsruudil Tartu–Otepää–Viljandi–Rapla–Kuressaare kulgev velotuur on ainuke omataoline Põhjamaades. Sel aastal vändatakse koos proloogiga maha enam kui 670 kilomeetrit. Velotuur tipneb 19. juunil toimuva Saaremaa velotuuri võitjate sõiduga, kuhu korraldajad püüavad sõitma saada võimalikult palju läbi aegade velotuuri võitnud rattureid.

Kõigi aegade suurim

Kui praeguseks on velotuurile registreerunud 173 sõitjat, võib see number peakorraldaja sõnul siiski natuke kahaneda, kuna mõned sõitjad võivad loobuda. Samuti ei pruugi olla lõplikud sõitjate nimekirjad, kuna ette võib tulla ka sõitjate vahetamist. Räime kinnitusel jääb lõplik arv 150 ringi, mis teeb juubelivelotuurist kõigi aegade osavõtjate rohkeima. „See saab võimas olema, kui ratturid liikuma hakkavad,” kinnitas Räim. „Kujutan juba ette, kuidas ratturite rivi Lõuna-Eesti mägisel maastikul sõidab.” Mehe sõnul on see juba korraldajatele tänu eest, kui sellist vaatepilti näha saab.

Eesti paremik on kohal

Võistlusele saabuva 23 võistkonna hulgas on esindatud kogu Eesti paremik, eesotsas Jaan Kirsipuu, Janek Tombaku, Erki Pütsepa, Andrus Augi ja teistega. Räime sõnul ei pruugi aga suur osavõtjate arv tähendada kohe pingelist võistlust, milliseks velotuur siiski loodetavasti kujuneb.

„Vahel on mõnel võistlusel 15 osalejat, kellest 10 on profid ja on huvitav võistlus,” muigas Räim, kes ise ikkagi usub, et velotuur tuleb pingeline. Proffe tuleb tema sõnul sel aastal stardijoonele paarikümne ringis. Ühe tugevama tiimina nimetas Räim eestlaste klubi CFC Ruutmeeter. Lisaks annavad võistlusele tooni ka tugevad Soome ja Rootsi klubid.

Juubelile kohased uuendused

Peakorraldaja sõnul on tänavu kavas ka mõned uuendused, et juubelivelotuuri väärikalt tähistada. Kõigepealt tuuakse velotuur Tartus rohkem rahvale lähemale, proloog stardib ja lõpetab seekord sealsel Raekoja platsil. Varasematel aastatel on stardi-finišipaik olnud Aura keskuse ees. „Velotuuri tuleb väärikalt tähistada, seetõttu valisime ka sellise koha,” ütles Riho Räim.

Samuti on Räime sõnul uus see, et esimene Saaremaal toimuv etapp Liiva–Kuressaare läbib Saaremaa põhjarannikut pidi kulgeva rannamaantee, mis on saanud mustkatte alla. Seda teed ei ole Räime sõnutsi tuuril juba ammu sõidetud, velotuuri algusaegadel aga kulges marsruut seda teed mööda. „Sellest kujuneb ilus vaatepilt,” kinnitas Räim. „Unistuses võiksid teed olla nii head, et sõita saab mustkattel mööda põhjarannikut Kihelkonnani välja.”
Samuti loodetakse velotuuri ajaks välja anda Saaremaa velotuuri kajastav raamat, kus antakse ülevaade ürituse ajaloost ja mis on illustreeritud rohke pildimaterjaliga.

Võitjad võidu ei sõida

Velotuuri viimasel päeval toimub juubeli tähistamiseks ka võitjate sõit, kus starti oodatakse läbi aegade velotuuri võitnud rattureid. Sõidetakse ühisstardist 1,5 kilomeetrit ning võidusõidule rõhku ei panda, kuna vanimate osalejate iga küündib pea 70 eluaastani. Eesmärk on pigem meeleolu loomine ning sünnipäeva tähistamine. Riho Räim loodab starti saada ligi 20 kunagist võitjat. Kokku on velotuuril olnud 43 võitjat, kellest kuus on võitnud tuuri kaks korda. Paraku on nii mõnigi võidumees tänaseks juba surnud.

Kokku hoida ei saa

Velotuuri eelarve küünib suurustesse, kus saab rääkida juba miljonitest. Räime sõnul ei ole korraldajate eesmärk kindlasti kasumi teenimine, vaid püütakse korraldada hea võistlus ning omadega välja tulla. Kokkuhoiust rääkida eriti ei saa. „See ei ole hea märk, kui hakatakse kokku hoidma, eriti asjades, kus seda teha ei saa, näiteks meditsiiniteenuse pealt,” rääkis Räim korralduslikust poolest.

Abiks velotuuri jälgijale:

Velotuuril selgitatakse lisaks üldvõitjale välja võitjaid ka mitmes erinevas arvestuses.

Üldliider
Velotuuri ajalises arvestuses juhtiv sõitja kannab jooksvalt KOLLAST liidrisärki.

Mäekuningas
Parim mägedeületaja selgitatakse selle põhjal, kes suudab võita enim mäefinišeid. Mäekuninga arvestustes esikohal olev rattur kannab jooksvalt ROHELIST särki.

Aktiivseim sõitja
Aktiivseima sõitja arvestuses liidetakse kokku punktid vahefinišites ja viiendal etapil. Arvesse ei lähe proloog ja eraldistart. Vahefinišites saavad punkte kahanevas järjekorras neli esimest sõitjat. Etapifinišis saavad samas järjestuses punkte kümme esimest. Aktiivseim sõitja kannab jooksvalt PUNAST särki.

Parim noorsõitja
Aastatel 1989–1990 sündinud ratturid võistlevad parima noorsõitja tiitlile. Velotuuri käigus kannab seda arvestust juhtiv sõitja VALGET särki

Allikas: Saaremaa
velotuuri juhend

Print Friendly, PDF & Email