Navigaator navigeeris Abrukale

Navigaator navigeeris Abrukale

 

Balti mereajakiri Navigaator (2 / 2007) avaldab mitu lugu saarlastelt ja Saare maakonnast. Ajakirjanik Katrin Kurss kirjeldab Abruka müütilist tekkelugu ja annab lühiülevaate meresaare ajaloost ning tänapäevast.

Navigaator teavitab, et AS Saarte Liinid kavatseb järgmisel aastal põhjalikult rekonstrueerida saare sadama. Uude kohta on plaanis rajada lõunapoolne kaitsemuul, süvendada akvatooriumi, laiendada laevateed ja sadamasse sissepääsu. Ehitamisele tuleb kaldaramp, sest liiklust korraldaval Kaarma vallavalitsusel on kavas käima panna parvlaev, millega saaks Abrukale ka autosid vedada.

Väljaande direktor Tiit Lillipuu annab lugejaile teada „Taevaredeliga“ Abruka avastamisest. Lugu on Saaremaa Rahvateatri vabaõhulavastusest „Taevaredel ehk Abruka lood Abrukal“. Sellelgi suvel mängib STR Jüri Tuuliku menutükki (www.abruka.ee) mitmel korral.

„Suur oli minu rõõm, kui puhkust planeerides toksisin Explorerisse puhtjuhuslikult aadressi www.abruka.ee ja avastasin, et unistuste saar on ainult 700-kroonise perepileti kaugusel. Kõik n.ö ametlik, viiakse-tuuakse kindlal päeval ja ajal ning mis kõige vingem – saarekese avastamisel on abiks viietunnine Saaremaa Rahvateatri zeppeliniliku pealkirjaga etendus „Taevaredel ehk Abruka lood Abrukal“, mis koos publikuga teeb tiiru saarele, peatudes teel järjekordse „vaatuse“ etendamiseks erinevates mängukohtades,“ kirjutab elamuse saanud loo autor. Kirjutist illustreerivad mitu fotot nii näitemängutegelastest (Abruka Maali – Lea Kuldsepp, kirjanik Jüri Tuulik daamidega, külalised veoauto kastis).
Eraldi lugu on Abruka tuletornist.

Kärlalt pärit Veeteede Ameti ametnik Mairold Vaik kirjutab sellest, miks on vaja päästevesti.

Sadamaid tutvustavas rubriigis annab mereajakiri teada Orissaare sadama saamisloost, „käekäigust“ ja perspektiividest. Loos on juttu ka meie rannikumerest leitud vanimast Eesti laevavrakist nn Maasilinna laevast, millele on vaja kindlat ankruplatsi ehk nüüdisnõudeile vastavat eksponeerimispinda.

Näitleja Marko Matvere kiidab oma laeva – kahvelkuunarit Michelle. Matvere meenutab sedagi, kuidas ta Vilsandil Jaan Tättega laeva ehitas. Puupaadi plussid ja miinused toob esile Herkki Haldre.

Kotermannist saab ka lugeda ja paljust muust huvitavast.

Print Friendly, PDF & Email