Geisrite orgu tabas Sannikovi maa saatus (1)

Geisrite orgu tabas Sannikovi maa saatus

 

Kamtšatka poolsaare peamine vaatamisväärsus Geisrite org on alates selle nädala algusest külastajatele suletud. See metsiku looduse unikaalne nurgake, mis on osa Kronotski looduskaitsealast, on praktiliselt hävinud, kuna pühapäeva pärastlõunal sööstis mägedest orgu rusuvool. Nelja ruutmeetri suurusel maa-alal oli enam kui 200 kuumaveeallikat, sh umbes 90 geisrit. Teadlased räägivad, et tõenäoliselt on kogu see looduse ime jäädavalt kadunud.

Rusuvool langes Kamtšakal asuvasse Geisrite orgu möödunud pühapäeval kohaliku aja järgi kell 14.20. 5–7 minuti jooksul hävitas mudalaviin vaatlusmajakese, diiselelektrijaama ja kaks helikopterite maandumisplatsi, jõudes kolmanda maandumisplatsi vahetusse lähedusse. Katastroofi hetkel Geisrite orus loodusvaateid nautinud turistid olid sunnitud varjuma hoonetesse, mis imekombel jäid puutumata.

„Alguses jõudis meieni väiksem osa laviinist,” jutustas raadiojaamale Svoboda üks pealtnägijatest, Kronotski looduskaitseala töötaja Valeri Tsõpkov. „Sellele järgnes aga kivide ja pinnase mass, mis pühkis praktiliselt kõik oma teelt. Muda „ujutas“ üle kogu kanjoni… ja kogu see laviin peatus külalistemaja hoonekompleksi vahetus läheduses.“

Mägedest ootamatult laskunud rusuvoolu pikkus oli peaaegu poolteist kilomeetrit. Pealtnägijate väitel on kogu org täitunud mudaga. Geisrite orgu regulaarreise korraldava lennukompanii esindaja Kristina Aleksejeva lausus ajakirjanikele, et vaid tõeline ime päästis helikopteri, millega õnnestus turistid lõpuks tsivilisatsioonini toimetada. „Võib öelda, et kogu see kivide ja mulla mass, mis mägedest laskus, peatus vaid paari millimeetri kaugusel majast, kus sel hetkel viibisid turistid,” kirjeldas ta toimunut.

Loodusimet ohustab kadumine

Looduskatastroofi tagajärjel inimestest keegi viga ei saanud. Katastroofipiirkonnast tuli Petropavlovskisse evakueerida 25 seal viibinud turisti. Kuid Geisrite orgu ennast ähvardab kadumine.

Teadlaste väitel tõuseb rusuvoolu tagajärjel paratamatult põhjavee tase, mis omakorda muudab kuumaveeallikate ja geisrite tegevuse režiimi. Bios-fääri kaitseala direktor Jekaterina Radugova ütles ühes teleintervjuus, et tõenäoliselt moodustub orus järv, sest mägedest laskunud pinnas ummistas Geisernaja jõe ja selle lisajõgede sängid. „Praegu on veel väga keeruline prognoosida, kas kogunenud vesi suudab seda tammi oma teelt ära tõugata või mitte. Vähemalt lähema kuu aja jooksul moodustub orus kindlasti järv,” oli teadlane veendunud.

Enamik geisritest on mattunud mutta

Esialgsetel andmetel on praegu muda ja kivipuruga kaetud ligi 2/3 kõigist geisritest ja kuumaveeallikatest. Tõsi, kolm kõige suuremat geisrit on seni veel väljaspool ohtu, kuid teadlased väidavad, et nende hüdroloogiline režiim suure tõenäosusega muutub. Möödunud pühapäeval toimunud looduskatastroof muutis täielikult Geisrite oru maastikupilti.

Seni on rusuvoolu tekke põhjused veel selgusetud. Põhjuste väljaselgitamisega tegelevad vulkanoloogid ja geoloogid. Pealtnägijate väitel valitses piirkonnas katastroofi hetkel päikesepaisteliselt suvine ilm ja temperatuur oli suhteliselt kõrge, mistõttu võib oletada, et mägedes midagi sulas. Sellele lisaks registreeriti paar päeva varem – neljapäeval ja reedel – piirkonnas kaks väikest maa-alust tõuget. Seega võib oletada, et ka need soodustasid rusulaviini teket.

Looduskaitseala direktori Jekaterina Radugova sõnul tuleb abi saamiseks tõenäoliselt pöörduda ka piirivalvurite poole. Nimelt on nende käsutuses võimsad Mi-26 tüüpi helikopterid, millega saab Geisrite orgu toimetada rasketehnika, et puhastada piirkond suurtest kividest ja murdunud puudest.

Kättemaks patuse elu eest

Kamtšatka poolsaarel asuv Geisrite org avati turistidele 1991. aastal. Igal aastal külastas seda umbes 3000 inimest. Neli tundi kestva reisi maksumus oli 12 000 rubla (veidi alla 6000 krooni).

Praegu on org turistidele suletud. Vene ajakirjanduse teateil on Kamtšatkal tegutsevad turismifirmad segaduses ja teevad kiiresti muudatusi turismimarsruutides. Kuid korjaki ja itelmeeni (Kamtšatkal elavad kohalikud rahvad) šamaanid valmistuvad kohtuma vaimudega, kes on miskipärast Geisrite orust lahkunud.

Selle nädala alguses algasid neil nn öised rituaalid. Itelmeeni rahvusliku ühingu esimees Vera Kaveinik ütles ühes intervjuus, et tema rahva esivanemad tundsid hirmu ja aukartust koha ees, kus „maa seest tuli välja kuuma vett ja auru ning nemad ei läinud sinna kunagi“.

„Kõige selle taga on inimese tegevus,” on naine veendunud. „Nad (vaimud – toim.) ei talunud enam, et inimesed nende rahu häirivad ja otsustasid lahkuda. Kõik siin maailmas on omavahel seotud. Ja selle tagajärjel, mis seal (Geisrite orus – toim) toimus, muutub ka meie edasine elu. Inimesed hakkavad põdema mitmesuguseid haigusi, ilmnevad teised kataklüsmid, sest see org oli kohaliku elu süda, ta toitis oma energia ja armastusega kõike. Kuid meie, inimesed, hävitasime selle ime lühikese ajaga.”

Geisrite orus toimunud katastroof meenutab stseene filmist “Sannikovi maa”. 1970-ndate aastate alguses toimusid selle filmi võtted just nendes paikades. Tasub meenutada, et filmi lõpus Arktikas asuv sooja kliimaga oaas külmub ootamatult. Ka sellele looduskatastroofile eelnes tavaliste inimeste patune ja siivutu elu.

Print Friendly, PDF & Email