Pajatus ühest tulutust eksperimendist ehk Kas taas on saabumas „vaikiv ajastu“

Viimastel nädalatel on Eesti siseelus üheks enam arutatud teemaks olnud meie rahvasaadikute käitumine ja produktiivsus. Avaliku arvamuse meelepaha on esile kutsunud riigikogu menetlusse esitatud ja eile esimesele lugemisele võetud rahvasaadiku staatuse seaduseelnõu, mille mõned sätted näevad ette, et riigikogulased vabastatakse neile ettenähtud kuluhüvitiste aruannete esitamise kohustusest.

Mida rahvasaadikutele mõeldud uued soodustused tegelikult endaga võivad kaasa tuua, sellest on pressis juba palju kirjutatud. Oma Saare toimetus otsustas meie valimisringkonnas kandideerinud ja valituks osutunud ning Saaremaaga kuidagi seotud rahvaesindajatelt küsida, mida nad isiklikult sellest seadusest arvavad.

Eelmisel neljapäeval läkitasime vastavad küsimused 11 meie 5. valimisringkonnast valitud saadikutele või neile, kes meie teada on kuidagi Saare- või Muhumaaga seotud. Vastust palusime selle nädala esimesteks päevadeks. Eilse seisuga olid meie kirjale mingigi vastuse saatnud vaid Aleksei Lotman roheliste fraktsioonist ja Kalle Laanet Keskerakonnast.

Mõlemad vastused olid kirjutatud nö ancien régime stiilis – neis välditi isiklikku vastu(tu)st ja peituti „seltsimeeste grupi“ taha, viidates, et vastuse annab nende fraktsiooni pealik.

Tõsi, ka riigikogu asespiikri Ene Ergma kontorist helistas keegi naiskodanik, kes teatas, et rahvaesindaja on hetkel välismaal. Samas naiskodanik rõhutas, et mitte mingil juhul ei maksaks kirjutada, nagu keelduks saadik Ergma vastamast. Eilse seisuga polnud aga toimetus temaltki vastust veel saanud.

Oma Saar küsis möödunud neljapäeval:

Tere, v.a. Riigikogu liige!
Nagu teada, anti hiljuti Riigikogu menetlusse seaduseelnõu, mis näeb ette rahva poolt valitud saadikutele uusi soodustusi – nimelt, kui seadus vastu võetakse, siis vabanevad rahvasaadikud kohustusest tõendada kulusid.

Kuna varem on ajakirjanduses korduvalt ilmsiks tulnud juhtumeid, kus rahvasaadikud on neile mõeldud esinduskulusid küllaltki kahtlasevõitu ettevõtmiste peale raisanud, siis tekkisid meil toimetuses seoses menetluses oleva seaduseelnõuga mõned küsimused. Oleks tore, kui saaksite neile vastata eeloleva nädala esimesteks päevadeks.

1. Kuidas Te suhtute Riigikogu menetluses olevasse seaduseelnõusse, mille kohaselt Riigikogu saadikud oleksid vabad oma kulude tõestamisest?

2. Enne viimaseid valimisi tuli president Ilves välja seisukohaga, et valimistel mitte osalemine võrdub agressiooniga Eesti riigi vastu. Kas olete nõus seisukohaga, et eelpool nimetatud seaduse vastuvõtmine oleks tõeliseks agressiooniks Eesti riigi vastu, sest see õõnestaks oluliselt rahvusparlamendi autoriteeti, mis niigi on juba madal?

3. Mida arvate, miks tuldi sellise seaduseelnõuga välja just vahetult pärast valimisi ja miks seda ei tehtud näiteks läinud aasta novembris või detsembris? Kas selline käitumine on juhuslik või teadlik?

4. Riigikogu ametlikus pressiteates on öeldud, et kõne all oleva seaduseelnõu eesmärgiks on „parlamentarismi arendamine Eestis“. Võib-olla selgitaksite, kuidas antud seadus aitab parlamentarismi arengule kaasa? Kõrvalseisjale, vastupidi, jääb mulje, et see seadus võõrandab Riigikogu veelgi oma valijatest. Või on see mulje Teie arvates petlik?
Eilse seisuga toimetusse saabunud vastused:

Tere,
Selle eelnõuga seoses on olukord muutunud sedavõrd palavaks, et müra vältimiseks vastab selles küsimuses meie poolt fraktsiooni esimees. Siiski võin Teile mitteametlikult teatada, et enne selle eelnõu muutumist sedavõrd palavaks pudruks vastasin ma umbes samasisulistele Äripäeva küsimustele, kust need on tõenäoliselt küsimuse peale kätte saadavad.
Lugupidamisega
Aleksei Lotman

Hea Urmas!
Keskfraktsioon on kokku leppinud, et kõneisikuks on antud teemal Toomas Varek, kes oli riigikogu liikme statuudi eelnõu töökomisjonis. Küsimused palun edastada temale, kes on kõige kompetentsem vastama.
Lugupidamisega
Kalle Laanet

Meie toimetust ei pidanud vastuse vääriliseks:
Tarmo Kõuts (IRL), Tarmo Mänd (Rahvaliit), Indrek Saar (sotsiaaldemokraadid), Ain Seppik (Keskerakond), Ene Kaups (Reformierakond), Imre Sooäär (Reformierakond), Kalev Kotkas (sotsiaaldemokraadid) ja Ene Ergma (IRL).

Print Friendly, PDF & Email