Suvi toob kaasa hinnatõusud

Suvi toob kaasa hinnatõusud

 

Kui GoBus Saaremaa otsustas alates 1. juunist liita kõikidele Saare maakonna bussipileti hindadele 2 krooni, siis kõik Eesti Energia kliendid saavad sellest kuust uuenenud elektriarve, millele on lisandunud taastuvenergia tasu. Nii teatas Eesti Energia.

Tulenevalt sel aastal täiendatud elektrituruseadusest hakkavad 1. maist kõik elektritarbijad maksma igalt kasutatud elektri kilovatt-tunnilt 2,18 senti taastuvenergia toetust käibemaksuta arvestuses (hind koos käibemaksuga on 2,57 senti). Kogutud toetus läheb Eestis tegutsevate taastuvenergia tootjate rahastamiseks.

Uuel elektriarvel näeb klient eraldi real, kui palju tuleb tal maksta taastuvenergia ja tõhusa koostootmise režiimides toodetud elektrienergia toetamiseks. See teeb arve kliendi jaoks selgemaks ja erinevatest komponentidest koosneva lõpphinna mõistetavamaks.
Erinevalt võrgu- ja elektrienergia hinnast on taastuvenergia tasu nii päevase kui öise elektri puhul sama – 2,18 senti/kilovatt-tund.

Alates 1. juulist rakendub hinnamuudatus, mille järgi on kuni 50 grammi kaaluva standardkirja siseriiklik hind 5 krooni ja 50 senti, teatas Eesti Post.

ASi Eesti Posti juhatus sai sideametilt loa tõsta kirjasaatmise hind 5 krooni ja 50 sendini seniselt 4 kroonilt ja 40 sendilt, et viia see vastavusse teenuse osutamise tegelike kuludega. “Kirja saatmise teenus seni kehtiva hinnaga on Eesti Postile kahjumlik. Üle poole ühe kirja saatmiseks tehtavatest kulutustest moodustavad personalikulud, mis on kuue aastaga märkimisväärselt kasvanud, kuid kirja saatmise hind on püsinud samal tasemel,” ütles Eesti Posti juhatuse esimees Hans Teiv.

“Enam ei olnud võimalik kirjasaatmise hinda ka kunstlikult madalal hoida, sest Eesti Post lõpetas eelmise majandusaasta 20,4 miljoni kroonise kahjumiga,” lisas Teiv.

Uus, 1. juulist kehtima hakkav hinnakiri ei jaga enam kirju kuni 20-grammisteks ja 20–50-grammisteks, vaid ühildab seni eraldi hinnastatud kaks kaalukategooriat ning kehtestab kuni 50 grammi kaaluvate kirjade edastamise ühtse hinna 5 krooni ja 50 senti. Üle 50 grammi ja kuni 100 grammi kaaluva standardkirja saatmine maksab alates 1. juulist 6 krooni ja 50 senti ning üle 100 grammi ja kuni 250 grammi kaaluvate standardkirjade saatmine maksab 8 krooni.

1. juulist tõstab Kuressaare Veevärk vee- ja kanalisatsiooniteenuse hinda. Juulikuust on uus ühisveevärgi- ja kanalisatsiooniteenuse hind elanikele 23 krooni (vana hind oli 21 krooni) kantmeetri eest. Uus hind jaguneb järgmiselt: vee eest tuleb maksta 10 krooni kantmeetri eest ning kanalisatsiooni eest 13 krooni.

Näiteks kuu jooksul viis kantmeetrit vett tarbiv pere peab pärast hinnatõusu maksma praeguse veearvega võrreldes 10 krooni rohkem. Juriidilistele isikutele on ühisveevärgi- ja kanalisatsiooni uus hind 32 krooni kantmeetri eest ja see jaguneb järgmiselt: vee kantmeetri hind on 14 krooni ja kanalisatsiooni hind 18 krooni kantmeeter.

Kuressaare Veevärgi klienditeenindaja Ljudmilla Paju ütles, et kui klient fikseerib oma veenäidu 1. juulil, siis vana tariifi järgi maksta võib ta kuni 15. juulini.

Vee- ja kanalisatsiooniteenuse hinnatõusu põhjuseks on ASi Kuressaare Veevärk suurenenud tegevuskulud.

Print Friendly, PDF & Email