Suitsetamise vastu on rohtu (1)

Suitsetamise vastu on rohtu

 

Täna, s.o 5. juunil jõustub Eesti vabariigis uus tubakaseadus, mis toob võrreldes varasemaga kaasa hulga muudatusi. Paljudes avalikes kohtades ei ole enam üldse lubatud suitsetada. Suitsetamine on lubatud üksnes suitsetamisruumis või selleks kohandatud suitsetamisalal.

Toitlustusettevõttes (baaris, kohvikus, restoranis, klubis jne) on lubatud suitsetada üksnes suitsetamiseks ettenähtud ruumis või väljaspool ruume õues selleks ette nähtud kohas. Isik, kes keeldub seda seadust täitmast, võidakse jätta teenindamata ja/või sunnitakse toitlustusettevõttest lahkuma.

Tubakaseadust eiranud isikuile võidakse määrata olenevalt rikkumise määrast rahatrahv kuni 30 000 krooni.

Eestis ei suitseta 71% täiskasvanud elanikkonnast. Seega ei ole suitsetamine mingisugune igapäevane norm, pigem on seda just nimelt mittesuitsetamine. Suitsetamine on eluviis, millel on laastav mõju inimese tervisele ja rahakotile. Igapäevasuitsetaja, kes tõmbab päevas näiteks 10 sigaretti, peab välja käima 60–70 krooni nädalas, aastas teeb see peaaegu 4000 krooni. Ja seda praeguste sigaretipaki hindade juures, aga kui sigarettidele kavandatav aktsiis tõuseb, suureneb see summa tunduvalt.

Me ei hakka lugema üles haigusi, mis suitsetamine kaasa toob või mille arenemisele see halb harjumus kaasa aitab. Kuressaare haigla juures tegutsevas suitsetamisest loobumise nõustamise kabinetis nõuandva doktori Hille Kivi sõnul on neid haigusi teadaolevalt 40 ringis. Peale selle saavat ühest suitsetajast tõenäoliselt 8 korda kiiremini narkomaan kui mittesuitsetajast.

Dr Kivi, mis see suitsetamine siiski on, et temast nii raske on loobuda? Mõned ütlevad, et see on puhas nauding, teised, et suits rahustab närve. Teadjamad ütlevad, et see on puhas haigus.

Suitsetamine on puhtakujuline sõltuvushaigus. Tubakas olev nikotiin on tugevatoimeline mürk, mis lagunedes ärritab närvisüsteemi ja seejärel pärsib seda. Ajutine mõnu ja erksustunde hind on aga ohtlikult kallis, kui see on saavutatud ainult tubaka abil.

Mõned ütlevad, et olen juba nii kaua suitsetanud ja sellest loobuda ole enam mõtet. Teiseks öeldakse, et loobumine on raske, peaaegu et võimatu.
Suitsetamisest pole kunagi hilja loobuda. Risk haigestuda südame-veresoonkonna, hingamisteede haigustesse või mõnda pahaloomulisse kasvajasse väheneb oluliselt ka siis, kui oled suitsetanud aastakümneid ja siis loobud. Kõige tähtsam on selle juures inimese enese kindel otsus – st et ta tõesti soovib sellest pahest loobuda. Teiseks on väga tähtis see, kuidas seda teha – kas päevapealt või siis järk-järgult. Kogemused näitavad, et paremaid tulemusi annab see, kui suitsetamisest loobumist tehakse teistega koos.

Kuressaare haigla juures töötab suitsetamisest loobumise nõustamise kabinet ja teie töötate seal nõustajana. Kas neid loobujaid on teie poole palju pöördunud?
Külastajaid on, aga ma ei ütleks, et neid palju on. Kindlasti oleks tore, kui neid oleks rohkem.

Kuivõrd tõhus on nõustamine?
Eelmisel aastal meie poole pöördunutest loobus suitsetamisest umbes kolmandik, s.o 30%. Seda peetakse üsna heaks tulemuseks, sest nikotiin on üks äärmiselt salakaval aine, mida keha jätkuvalt nõuab ja nõuab.

Ütleme, et teie kabinetti tuleb üks paadunud suitsetaja. Millest alustate?
Kõigepealt teeme selgeks, kui tugev tema sõltuvus on. Selleks tuleb tal täita test, millest selgub, kuivõrd tugevas sõltuvuses ta on. Sellest sõltub, millist ravi ta vajab. Millist abivahendit (plaastrit, ravimit, närimiskummi) tuleb talle määrata. Selleks ongi vaja arsti konsultatsiooni, sest mitte kõigile ei ole nende kasutamine samaväärselt näidustatud.

Niisiis on üks võimalus osta apteegist plaaster ja sellega on küsimus lahendatud?
NiQuitini ja Nicorette plaastrid leevendavad märkamatult sigaretinälga, andes püsiva efekti terveks päevaks. Plaastreid on kolmes tugevuses. Need pannakse puhtale, karvadeta ja kahjustamata nahale iga päev erinevasse kohta (puusale, õlavarrele, rindkerele). Plaaster tuleb paigaldada hommikul ja eemaldada enne magamaminekut. Seda tuleb kanda pikka aega, kuni 16 nädalat, ka siis, kui suitsetamissoov on juba kadunud. Aga rõhutan veel kord – ainult plaaster ei aita kedagi, tuleb ise tahta suitsetamisest loobuda.

Ja mida kujutab endast vastav närimiskumm?
Nicorette närimiskummi närides vabaneb piisav annus nikotiini, mis vaigistab vajaduse sigareti järele. Ravi alguses võetakse suitsetamise soovi tekkides üks närimiskumm. Sõltuvalt närimiskummi tugevusest kulub neid oma 8–12 tükki, maksimaalselt 24 päevas. Seejärel hakatakse annust järk-järgult vähendama. Ravi kestab umbes kolm kuud.

Ootamatu suitsetamissoovi tekkimise puhuks peaks pakk närimiskummi alati taskus olema. Vanematele inimestele närimiskumm kahjuks eriti ei sobi. Ka võivad närimiskummi tarbimisel ilmneda mõningad kaasnähud: luksumine, iiveldus jne. Sellisel juhul saab arst välja kirjutada ka tabletid.

Kuid on mitmeid haigusi, mille puhul on need tabletid vastunäidustatud. Sellepärast need ongi retseptiravimid, enne mille tarvitamist tuleb ilmtingimata arstiga konsulteerida.

No nii, teeb see paadunud suitsetaja läbi kogu ravikuuri, kuid siis tuleb sõpradega mõnus koosviibimine. Üks väike naps ja kõik teised suitsetavad. „Ah võtan ka ühe…“ Ja ongi kogu lugu!
Tõsi, üks juhuslik suits võib väga kergesti sõltuvusahela vallandada. Sellepärast soovitamegi, et suitsetamisest loobumiseks tuleks valida selline aeg, kus mingeid koosviibimisi või pidustusi ette näha ei ole. Praegu näiteks soovitame seda tegema hakata pärast jaanipäeva. Aga kui ka juhtub, et inimene tunneb taas suitsunälga, siis ei tohi ta mõelda, et on nõrk ja läbi põlenud. Rõhutan – suitsetamine on sõltuvushaigus, millega tulebki mitu korda ja püsivalt tegelda. Seega on mitu korda loobumine täiesti loomulik ja seda ei maksa üldse häbeneda.

Ja teie olete taas valmis aitama.
Loomulikult. Kuressaare haigla suitsetamisest loobumise nõustamise kabinet töötab polikliiniku esimesel korrusel kolmapäeviti kell 9–12. Vastuvõtt on tasuta. Registratuuris tuleb vaid aeg kinni panna. Visiiditasu ei võeta, saatekirja ei ole vaja. Vaja on ainult tahtmist ja pealehakkamist. Meie ootame ja oleme valmis aitama.

Print Friendly, PDF & Email