Suvel jagub teatrit igale maitsele

Suvel jagub teatrit igale maitsele

 

Sel suvel on Saare maakonnas laialdane valik suvelavastusi. Oma teatrid pakuvad rõõmsaid külakomöödiaid, algupärandeid või muidu lõbusaid ja rahvalikke tükke. Külalisesinejad toovad meile samuti tuntud komöödiaid, ent ka draamatükke maailmakirjandusest.

Omalavastused:

SALME
Salme Vallateater: Teuvo Pakkala „Parvepoisid Salme jõel” Oskar Merikanto lauludega.

Mängivad: Meelis Juhandi, Kalmer Poopuu, Viljar Merivald, Margus Rajaver, Kalmer Prostang, Mirle Arge, Rein Tiitma, Anita Kangur, Piia Mägi, Andrus Oder, Mikk Rajaver, Marika Paas, Kaire Müür, Annika Juhandi, Ain Kuusk, Maarja Oder, Reet Sillavee. Kaasa teeb seltskonnatantsuklubi Varbarööm.
Lavastaja Maire Sillavee. Laulud on selgeks õpetanud Anita Kangur, tantsud Merle Sillavee, muusikaline kujundus Reet Lõugas, kunstiline kujundus Tuuli Pärtel.

Salme näitering tähistab selle etendusega 105 aasta möödumist näitemängu algusest Sõrvemaal.

VIKI
Salme Vallateater: Aino Kallas „Batsheba Saaremaal”, mängitakse Vikil, Mihkli talumuuseumi rehetoas.

Kunagi ammu hakkas Juudamaa kuningale Taavetile meeldima Batsheba, Hetiidist pärit sõjamehe Uria naine… Et tüütu abikaasa suhet ei segaks, saatis kuningas mehe sõtta koos korraldusega pealikule – jätta Uria lahingus vaenlase kätte kindlasse surma…

Lavastaja Maire Sillavee, kunstnik Tuuli Pärtel, mängivad Marika Paas, Piia Mägi ja Raimond Ellik.
Draama ühes vaatuses.

MUHU
Albert Uustulnd „Naistele mehed, meestele meri…”, mängitakse Nautse Mihklil.

Uustulndi lugu räägib elust, selle valupunktidest ja pisut ka rõõmudest. Naistele olulised teemad on perekond, eeskätt mehed, siis lapsed, meeste jaoks ent meri, alles seejärel tulevad naised ja lapsed. Kibedaks teeb elu aga alkohol.

Lavastaja Maire Sillavee, muusikaline kujundus Anita Kangur, lava ja kostüüm Tuuli Pärtel, merefotod Helle Timm, arvutitöö Ivi Saar.

Mängivad: Meelis Juhandi, Viljar Lõbus, Mati Schmuul, Andrus Oder, Valdur Kanne, Margus Rajaver, Toomas Pavel, Piia Mägi, Helle Timm, Viljar Merivald, Lembit Uustulnd, Kalmer Poopuu, Rein Tiitma, Ain Kuusk, Mikk Rajaver, Annika Juhandi, Tea Merivald, Marika Sark,
Maarja Oder ja Reet Sillavee

Kuressaare Linnateater: „Kirjad emale” Koguval Tooma talus.
“Kirjad emale” on läbilõige kirjanik-luuletaja Juhan Smuuli elust. Kodu. Ema. Poeg. Lugu on nõnda, et emale jääb oma poeg alati kalliks, keda koju oodatakse. Ja ürgandeline kunstnik jääb igal ajal kunstnikuks, keda omaks pidada.

Juhan Smuuli tekstidel põhineva teatritüki on kokku pannud ja lavastanud Garmen Tabor.

Mängivad Anu Lamp ja Argo Aadli (Tallinna Linnateater).
Tšellol Kaido Kelder, akordionil Tiit Kalluste.

Tornimäe näitering: lauluetendus „Ei uisk lähe täna Muhust äe” Muhu muuseumis.

ABRUKA
Saaremaa Rahvateater: vabaõhulavastus Jüri Tuuliku „Abruka lood Abrukal”.
„Abruka lood Abrukal” toimub Jüri Tuuliku Abruka-lugude järgi saare erinevais paigus ja selle käigus tutvustatakse Abruka loodust, inimesi ja toimetusi, mida Tuulik oma lugudes kajastanud. Omamoodi romantiline on ka paadisõit Abrukale. Pärast ringkäiku saarel jõutakse välja Vahtra talusse, kus pakutakse saartele nii omast toitu: koortega keedetud kartuleid e runnakuid ja äädikamarinaadis soolasilku, leiba ning keefiri.

Lavastaja Ellen Teemus. Mängivad: Rein Lember, Liivi Väli, Lea Kuldsepp, Merike Meriloo ja Leelo Laus.
Etendus kestab ca 5 tundi.

UPA
Lydia Koidula „Kosjaviinad ehk Kuidas Tapiku pere laulupidule sai”, mängitakse Suure Tõllu puhkekülas.

Lavastaja Tõnis Kipper, kunstnik  Kustav-Agu Püüman (Tallinna Linnateater), muusikaline kujundaja Ülle Reinsoo.

Osades: Mait Merivald, Sirje Huul, Merle Sillavee või Anneli Sirel, Meelis Juhandi  või Vaido Luks, Merike Meriloo või Lia Sepp, Virgo Neemre, Maarjus Kupits, Silver Õun või Urmas Lehtsalu, Erina Selder või Tiiu Zabellevitš jt.
Naljamäng kolmes vaatuses ilma vaheajata, kestus 1 tund ja 20 minutit.

KURESSAARE
SA Kuressaare teater: John Murrell „Mälu” Kuressaare Linnateatri mustas saalis.

„Mälu” on lugu maailmakuulsast näitlejannast Sarah Bernhardt’ist. See on tema viimane suvi, kus ta teeb kokkuvõtteid sellest, mis on tehtud ja kuidas. Laval kirjutab Sarah Bernhardt koos oma erasekretäri Pitouga üles mälestusi, nende elustamiseks nad aga improviseerivad. Pitou on kohustatud mängima kõikvõimalikke rolle, alustades Bernhardt’i emast ja lõpetades tema mänedžeriga, kuni Oscar Wilde’ini välja.

Lavastaja Tõnis Kipper, kunstnik Kustav-Agu Püüman. Mängivad Birgit Ehrenberg ja Mati Talvistu.
Näidend kahes vaatuses.

Kuressaare Linnateater: Aino Kallas „Reigi õpetaja”, etendub spaahotelli Rüütli taga asuvas Sadamaaidas.

Tegevus toimub 1642. aastal väikeses Hiiumaa külas Reigis ning Tallinnas. Peategelasteks on Reigi kirikuõpetaja Paul Lempelius ja tema noor naine Catharina, kes armub Stockholmist saabunud uude diakonisse Jonas Kempesse. Külas levivad jutud, et Kempe on Stockholmist pagendatud just seepärast, et pani sealse pastori naise nõiduse abil endasse armuma.

Lempelius, nähes oma naise ja uue diakoni lähedasi suhteid, püüab Catharinat päästa ning süüdistab Kempet mustas maagias. Kuid armunud kinnitavad oma vastastikuseid tundeid põgenemisega. Nad tabatakse ning süüdistatuna abielurikkumises hukatakse Tallinna linnaväljakul pea maharaiumise läbi.

Lavastaja ja dramatiseerija Aare Toikka, kunstnikud Hardi Volmer ja Marge Martin, muusika Villu Veski. Osades: Erik Ruus, Katariina Lauk, Robert Annus, Indrek Saar, Aarne Mägi, Kutt Kommel, Priit Lõhmus, Garmen Tabor, Hans Kaldoja ja Tiina Rebane.

Külalisetendused:

MUHU
Röövlimuusikal „Puujala ja Ükssilma sõda“ Nautse Mihklil.
Mitusada aastat tagasi hulpis keset ookeani röövlite saar. Saare kõige tuntum abielupaar olid Puujala Maali ja Silver Ükssilm. Nad olid kuulsad selle poolest, et aina kaklesid. Ühel päeval kuulutas Puujala Maali oma mehele Silver Ükssilmale sõja. Naised läksid Maali jõuku, nende mehed aga Silver Ükssilma bandesse. Nii algas sõda naiste ja meeste vahel!
Peaosades: Pirjo Levandi ja Antti Kammiste. Bandedes möllavad: Ele Millistfer, Janika Sillamaa ja Liis-Katrin Mägi, Mait Maltis, Freddy Tomingas ja Meelis Lätte, Tanel Saar, Rasmus Erismaa, Silvi Vrait ja lisaks veel suur hulk tegijaid Noorte Muusikateatrist.

Autor ja helilooja Kaari Sillamaa, lavastus ja tantsud Katre Jaani, koormeister Rasmus Erismaa, kunstnik Kristel Viksi, kaklusstseenid Tanel Saar.

Etenduse pikkus koos vaheajaga kaks tundi.

Vanemuise suvelavastus „Võimalik kohtumine” Pädaste mõisas
Komöödia ”Võimalik kohtumine” lähtub väljamõeldud kohtumisest, mis oleks võinud aset leida aastal 1747 Bachi vastuvõtmise puhul Muusikaliste Teaduste Ühingusse. Ühingusse, millesse Händel kui esimene ja ainuke auliige kuulus aastast 1745. Tegelikkuses ei kohtunud need kaks muusikut kunagi. Händeli viimane Saksamaa-reis toimus aastal 1750, Bachi surma-aastal. Kõik ülejäänud faktid on, kogu tõlgendamisvabaduse juures, autentsed, kaasa arvatud Händeli silmanähtav vastumeelsus Bachiga isiklikult kohtuda.

Autor Paul Barz, tõlkija Maarja Jakobson, lavastaja Raivo Trass, kunstnik Kristiina Münd. Osades: Aivar Tommingas, Raivo E. Tamm, Ao Peep. Etendusel musitseerib Tartu Keelpillikvartett.

KURESSAARE
Komöödiateater: „Elu parim puhkus” Kuressaare lossihoovis.
Kaks paari saabuvad ühte Portugali rendivillasse, kusjuures mõlemad peavad teisi teenijateks ja kohtlevad vastavalt. Pingeid püüab maandada kohalik administraator, kuid siis hakkavad üksteise järel saabuma üllatuskülalised ja olukord muutub paaniliseks. Naljakate situatsioonide virrvarr pöörleb täie hooga kuni ootamatu lõpplahenduseni.

Lavastaja Ago-Endrik Kerge, kujundaja Silver Vahtre, osades: Merle Palmiste, Madis Milling, Henrik Normann, Ines Aru, Raivo Rüütel, Liisa Aibel, Rednar Annus ja Kati Jägel.
Etendub 21. juunil kl 19.

Toomas Kalli suvekomöödia „Tähtede sadu” Kuressaare lossihoovis.
Eurostaar 2007 on konkurss, kuhu iga Euroopa riik võib saata ainult ühe esindaja. Võistelda võivad kõikide elualade tipud. Etenduse jooksul selgubki see ainus õnnelik, kes Eurostaari konkursile pääseb. Eestit esindama pürivad nii lauljad kui poliitikud, nii sportlased kui kunstnikud, nii tuntud telenäod kui ka täiesti tundmatud gigandid. Kusjuures mitte ükski kuulsus pole tulnud konkursile ise, vaid kõik on usaldanud oma saatuse meie parimate parodistide hoolde.

Lavastaja Ivo Eensalu, kunstnik Riina Vanhanen. Kaastegevad: Anne Paluver, Pille Pürg, Marju Männik, Henrik Normann, Eduard Toman, Ivo Eensalu, Raivo Mets, Peeter Kaljumäe ja Hannes Sassi (Baskini Anekdoodiakadeemia auhinnavõitja).

Monoetendus komöödiasugemetega „Ürgnaine” Kuressaares ööklubis Diva.
Tüki peateemaks on sugudevahelised suhted. Oma ideaali otsinguil satub peakangelanna koomilistesse olukordadesse, kuid isegi kõige raskematel hetkedel säilitab ta oma naiselikkuse ja veetluse. Huumoriga arutleb ta juba kiviajal tekkinud lõpututest raskustest suhetes mehe ja naise vahel.
Autor Sigitas Parulskis, lavastaja Kostas Smoriginas, mängib Eva Püssa.
Mängitakse 21. ja 22. juunil kl 19.

Print Friendly, PDF & Email