Kuressaares esineb pime lauljanna Portugalist

Neljapäeval, 7. juunil esineb Kuressaare kultuurikeskuses jazzklubi Jazz del Mar esimesel juubeli-, s.o 10. kontserdil portugali fadolauljatar Dona Rosa.

Põhja-Portugalis sündinud Dona Rosa veetis oma lapsepõlve täielikus vaesuses ning nelja-aastaselt kaotas ta meningiidi tagajärjel nägemise. Muusikasse ja eriti portugali rahvalauludesse kiindus lauljanna juba varakult.

Koos teiste pimedate kodutute abiga õppis ta Lissabonis üsna kähku ära tänaval ellujäämise kunsti. Mida ta ei jõudnud teenida ajakirjade või loteriipiletite müügiga, tuli tasa teha kerjates, kuni päevani, mil keegi soovitas tal kasutada elatise hankimiseks oma ilusat häält. Nii alustas Lissaboni tänavatel soleerimist pime lauljatar, kes oskas oma kurva saatuse panna laulu sisse eriti liigutaval moel.

Dona Rosa laulab fado-muusikat, mis on omane vaid Portugalile. Fado tekkis Lissaboni vanimas linnaosas Alfamas ja on tuntud ka kui Portugali bluus, kus lauljat saadavad kitarr ja vioola (akustiline portugali kitarr).
Fado nõuab esitajalt küllalt suurt emotsionaalset jõudu, see ei ole ei kurb ega rõõmus. Fado kandvateks teemadeks on armastus, saatus, surm, igapäevane linnaelu.

1999/2000 sügis-talvel lindistas Dona Rosa oma esimesed laulud.

Print Friendly, PDF & Email