Haigla lasteosakond kolis koju

Haigla lasteosakond kolis koju

 

Eile, lastekaitsepäeva eel, avati Kuressaare haigla vanas osas renoveeritud lastekorpus. Pärast poolt sajandit jõudsid laste ravipalatid taas vanasse paika, oma kunagistesse ruumidesse tagasi – sinna, kus 1941. aastal valminud hoonesse esimene väikestele patsientidele mõeldud palat ehitati.

Kuressaare Haigla SA juhatuse esimees Viktor Sarapuu tundis heameelt selle üle, et kaks miljonit krooni maksma läinud remont (ehitajaks oli sihtasutuse oma remondibrigaad) valmis sai – ehkki küll esialgse plaanitud nelja kuu asemel läks aega kuus kuud. Laste ravikorpuses on pinda 338 m2, palatid – neid on seitse – on värvitud helgetes pastelsetes toonides – roosad, kollased ja rohelised. Koridori lõpus avaneb uks mängutuppa. Kõik on tehtud selleks, et pisikesed patsiendid ennast hästi tunneksid. Sarapuu sõnul sai kogu korrus täielikult ümber ehitatud, vanu aegu meenutab seal veel vaid koridoris olev poole sajandi vanune parkett, mis säilitati esialgsel kujul.

Pediaater Malle Väljaots loodab, et uues lastekorpuses kohti jätkub – lapsed kolivad uutesse ruumidesse tuleva nädala esmaspäeval. Et ollakse juba viis aastat sisehaiguste kliiniku üheks osaks, saab dr Väljaotsa sõnul ka voodikohtade osas üsna paindlikult koopereeruda – käivad ju haigused laste seas ikka hooti. Kunagine legendaarne 40-aastase staažiga lastearst Elli Veskis, kes koos dr Maie Haaveliga panid aluse maakonna pediaatria arengule, kiitis uusi ruume. „Siin on suurepärane, see kõik võinuks olla 50 aastat tagasi!“ ei olnud dr Veskis kiidusõnadega kitsi.

Viktor Sarapuu sõnul on poole sajandi jooksul Kuressaare haiglas lapsi ravinud 35 pediaatrit. Uurinud ajaloodokumente, leidis ta aga üllatava fakti – Kuressaares loodi esimene lastepolikliinik samal aastal kui Tartu Ülikooli juures – 1922. Et pärast Esimest maailmasõda oli ka Saaremaal palju kodutuid (nende seas ka naisi ja lapsi), asutasid Ameerika Punase Risti toel lastenõuandla kunagised Naiskodukaitse aktivistid dr Linda Juhkam, J. Kallas ning W. Hoffmann. Siiski näitavad vanad ürikud, et ka 1881. aastal oli vanas Tori laiu haiglas olemas lastepalat.

Kui Kuressaare haigla praegune vana maja 13. veebruaril 1941 avati, oli Viktor Sarapuu sõnul seegi ajastu märk, et ehituskvaliteet näitas toonast aega – Saaremaale olid tulnud sisse baasid ning hoone oli näiteks soojustatud vanade ajalehtedega. „Esimene laps sündis siin haiglas 14.02.1941,“ märkis haigla tänane juht. Kahjuks ei ole tema isik tänaseks enam teada.

Kuressaare haigla annab ka teada, et kui on häid inimesi, kel soov teha avatud lasteosakonnale annetusi või kingitusi, on SEB Eesti Ühispangas arvelduskonto 10220017888014 (märgusõna “Lasteüksus”). Kingituste osas võtta ühendust telefonil 527 3613 (ülemõde).

Print Friendly, PDF & Email