Araabia Ühendemiraatidesse kavandatakse imehoonet

Araabia Ühendemiraatidesse kavandatakse imehoonet

 

Arhitekt David Fisher projekteeris Araabia Ühendemiraatide jaoks mitmekorruselise hoone, millesse tulevad hotell, korterid ja firmade kontorid.

Tulevase hoone eripära seisneb aga selles, et hoone kõik 68 korrust pöörlevad üksteisest sõltumatult 360 kraadi, kusjuures liikumiseks kasutatakse tuuleenergiat. Kõigest sellest teatas telekompanii BBC.
Projekti kohaselt hakkab hoone tuulest tootma ligi kümme korda enam elektrienergiat, kui on vaja tema enda funktsioneerimiseks.

Selgitades oma projekti kontseptsiooni, võrdles David Fisher tulevast hoonet tundelise tantsijannaga, kes lakkamatult esitab oma kõhutantsu. Tema sooviks oli anda hoonele „neljas mõõde, millel puudub vorm”.

Oma arhitektuurikunsti saavutuse otsustas autor nimetada „Vinci torniks”.
Arhitekt väidab, et pidevas liikumises olevad hoone osad annavad majale unikaalse iseloomu. Sujuvalt üksteise suhtes liikuvad korrused (360-kraadise pöörde teeb üks korrus 90 minuti jooksul) muudavad kogu aeg pilvelõhkuja välist vormi. Fisheri sõnul loob see arhitektuuris täiest uue suuna.

„Arhitektuur on muu ühiskonna arengust tugevasti maha jäänud,“ ütles David Fisher. „Täna valminud rajatised erinevad vähe enam kui 3000 aastat tagasi püstitatud püramiididest. Seepärast olemegi harjunud pidama hooneid millekski staatiliseks. Kuid see pole õige, sest kõik meie ümber on ju pidevas liikumises. Kilpkonnal on oma maja – tema kilp – ja see ju liigub koos kilpkonnaga,” rääkis Fisher.

Arhitekti kavandi kohaselt hakkavad tulevase pilvelõhkuja korrused liikuma inimese korralduse peale, reageerides tema häälele. Piisab vaid öelda „paremale” või „vasakule” ja korrused täidavad käsku – see on nagu XXI sajandi Baba Jagaa kanajalgadel majake, mis muinasjutus pidevalt oma asendit muutis.

“Iga korrus liigub iseseisvalt, omades kõiki kommunikatsioone, vaid hoone keskne toestik on liikumatu,” selgitas arhitekt.

“Lepingus peab olema punkt, mis tagab elanikele oma korteritest suurepärase vaate, kuid nad peavad arvestama, et see vaade ja korruse asend muutuvad pidevalt. Korruse liikumise kiirus on tagatud, kuid kuidas liikumine toimub, selle otsuse langetab arhitekt või keegi teine selleks volitatud isik,” ütles Fisher.

Hoone valmimiseks kulub kaks aastat, kuid selle vundament rajatakse juba käesoleval aastal.

Print Friendly, PDF & Email