Ooperipäevade saatus selgub esmaspäeval (5)

Ooperipäevade saatus selgub esmaspäeval

 

Kuressaare IX ooperipäevade toimumine juuli viimasel nädalal selgub esmaspäeval, on linnavalitsusele lubanud mittetulundusühingu Operfest juht Mari-Liis Toon. Nii väitis eilsel Kuressaare linnavolikogu istungil linnapea Urve Tiidus.

Et olukord Kuressaare ooperipäevade majanduspoolega (silmas pidades seda, mis toimunud eelneval kaheksal aastal) on endiselt keeruline, uuris linnavolikogu revisjonikomisjon eesotsas Lea Kuldsepaga linna poolt saadud toetuse kulutamist.

Kuldsepp tegi eilsel volikogu istungil ettepaneku muuta Kuressaare ooperipäevad üle aasta toimuvaks ürituseks. „Kas sellisel moel, kus mai lõpus ei ole korraldajal ürituse tasakaalustatud eelarvet, rääkimata kasumist, millega maksta vanad võlad, on üldse mõtet rääkida 2007. aasta ooperipäevadest?“ küsis Kuldsepp eile volikogu istungil. „Ehk oleks selle kalli ja kauni ürituse toimumine jõukohane üle aasta,“ lisas ta.

Linnapea Urve Tiidus nentis, et linn on ainult festivali suurtoetaja ning seega ei ole kellelgi teisel peale ooperipäevade korraldaja ehk siis Operfesti õigust öelda: „Sel aastal ooperipäevi ei toimu!“ Linnapea hinnangul on kuressaarlased saanud igal aastal linna toetussumma eest fantastilise ürituse, märkimisväärne on seegi, et ooperifestival on Kuressaarde toonud hulga inimesi välismaalt, kes siia muidu ei tuleks.

Linnavolinik Toivo Alt tegi linnavalitsusele ettepaneku pidada läbirääkimisi festivali korraldajaga, et keegi kas kultuurikomisjonist või linnavalitsusest hakkaks edaspidi kuuluma ooperipäevade nõukogusse. Seda meelt olid kõik sõna võtnud linnavolinikud, et ooperipäevade ärajäämine tooks tõsist kahju ka Kuressaare linna mainele, kuna üritust seostatakse linna nimega.

Urve Tiidus ütles, et ooperipäevade võlausaldajate koosistumisel ei tulnud kordagi kõneks festivali ärajätmine. „Vastupidi, võlausaldajad olid seda meelt, et muidu nad ei saagi oma raha kätte,“ sõnas linnapea, lisades, et puuduolevate dokumentide küsimine ooperipäevade korraldajatelt käib jätkuvalt.

Odessa teater palus abi presidendi kantseleilt

Veebruaris saatis vabariigi presidendi kantseleisse (ooperipäevade patrooniks on endine Eesti Vabariigi president Arnold Rüütel) kirja Odessa riiklik ooperi- ja balletiteater, kellele ooperipäevade korraldajad samuti võlgu on. Vastavalt Odessa teatri direktori Vladimir Palienkoga sõlmitud lepingule pidi ooperipäevade korraldaja tasuma teatri arvele 13 000 eurot. Kuressaare linnale esitatud aruandest selgub, et tegelikult maksti 4290 eurot sularahas kellelegi Vladimir Navrotskile, kes väidetavalt oli trupijuht. Tegelikult näeb osapoolte vaheline leping ette maksete tasumist vaid teatri pangakontole, kusjuures kusagilt ei ilmne, et Navrotski võiks asendada Palienkot.

Urve Tiiduse sõnul jõudis temani eelmisel aastal selline info, et ukrainlased keeldusid Saaremaalt ära sõitmast, kui neile osa raha kätte ei maksta.
Siiani ei ole ooperipäevade eelmine korraldaja hüvitanud Odessa teatrile kõiki hotellikulusid, maakleri- ja tolliteenuseid, vara- ja tervisekindlustust, praamisõitu ja viisasid. Tasumata on pool ettenähtud esinduskuludest (kokkulepe oli 28 eurot inimese kohta ööpäevas).

Presidendikantselei edastas pöördumise lahendamiseks kultuuriministeeriumile. Ministeeriumi muusikanõuniku Marko Lõhmuse sõnul oodatakse linnavolikogu seisukohta ooperipäevade suhtes, et siis enda oma välja kujundada. „Oleme suhelnud uue korraldaja Mari-Liis Tooniga ning praegu meil selgust ei ole,“ nentis ta. Selguse saamiseni hoitakse kinni ka 200 000 krooni, mis riigi eelarves 2007. aasta ürituse korraldamiseks ette nähtud. „See raha on mõeldud just nimelt eeloleva festivali korraldamiseks, mitte aga vanade võlgade tasumiseks,“ ütles Lõhmus, lisades, et mitte keegi ei ole kunagi kahelnud festivali tasemes ega vajalikkuses.

Urve Tiiduse sõnul ei ole linnal põhjust karta oma rahast ilma jäämist. Tiiduse kinnitusel on ooperipäevade kaasfinantseerimiseks antud 250 000 krooni garanteeritud festivali kaubamärgiga.

Print Friendly, PDF & Email