1977: Hiinas loetakse taas Shakespeare’i

Tänasel päeval 30 aastat tagasi tuli ilmsiks üks esimesi tundemärke selle kohta, et poliitiline elu Hiinas on ka tegelikult vabamaks muutumas. Nimelt tühistas kommunistlik valitsus kümne aasta vanuse otsuse, millega keelustati William Shakespeare’i looming. Selline samm kinnitas veel kord, et kultuurirevolutsiooni periood on tõepoolest ajalukku jäänud.

1966. aastal kuulutas Hiina Rahvavabariigi tookordne liider Mao Zedong (1893–1976) välja kultuurirevolutsiooni, mille eesmärgiks oli taastada Hiina ühiskonnas revolutsiooniline innukus ja energilisus. Mao abikaasa Chiang Ching (1914–1991) määrati riigi mitteametlikuks kultuuriministriks.

Mida kultuurirevolutsioon tegelikult tähendas? See oli nende ametnike massiline hävitamine, kes esimees Mao arvates olid kaotanud oma revolutsioonilise pühendumise. Inimesi arreteeriti väga ähmase süüdistuse – riigi vastu suunatud kuriteod – alusel. Samuti tähendas see revolutsioon kultuuriteoste keelustamist: maailma kultuuripärandisse kuuluvad muusika- ja kirjandusteosed keelustati, sest need ei olnud vastavuses valitseva ideoloogiga.

1970. aastate alguseks oli selge, et Mao on oma tegevusega viinud riigi kaose äärele ning Hiina võimud hakkasid muu maailmaga taas suhteid otsima. Riik oli sügavas majanduskriisis ja vajas hädasti kaubandussuhteid. Kuna samal ajal olid Pekingi suhted Moskvaga järsult halvenenud, siis tegid Hiina valitsejad otsuse USA kasuks. 1972. aastal toimuski president Richard Nixoni (1913–1994) ajalooline visiit Hiinasse.

1976. aasta oktoobris kuulutati kultuurirevolutsioon ametlikult lõppenuks ja tänasel päeval aastal 1977 saabus Hiina valitsuse ametlik teade, et riigis on jälle lubatud

William Shakespeare’i teoste publitseerimine, lugemine ja lavastamine.

Print Friendly, PDF & Email