Minister Vallo Reimaa: riiklikku järelevalvet tuleb suurendada (2)

Minister Vallo Reimaa: riiklikku järelevalvet tuleb suurendada

 

Eile Saare maakonnas visiidil viibinud regionaalminister Vallo Reimaa ütles Oma Saarele, et riigil on vaja tugevdada regionaaltasandit, aga lõplikku mudelit, kuidas seda teha, veel ei ole. „Ma näen neid teid, mis suunas liikuda,“ nentis minister.

Reimaa sõnul on praegu küll olemas mitu head regionaalpoliitilist dokumenti, kuid puudu on seadusandlik pool, et panna need kehtima.

„Maakonnatasandil on hästi palju vastuolusid – kas või selles, mida peab tegema riik, mida maavalitsus, mida omavalitsuste liit,“ tõdes regionaalminister, kelle sõnul on hästi oluline suurendada maavalitsuste riikliku järelevalve funktsiooni. „Just sisulise kontrolli,“ täpsustas ta. „Kui riik ei suuda jälgida, kuidas seadusi järgitakse, kuidas raha kulutatakse, siis see riik tegelikult ei eksisteeri,“ tõdes Reimaa, märkides, et praegu töötab palju valdkondi usalduse peal. „Nagu seesama muukeelse kooli temaatika. Kui nüüd selgus, et 56 protsenti muukeelsetest õpilastest arvab, et Eesti läks vabatahtlikult Nõukogude Liitu, tekib küsimus, mis koolides toimub? 2002. aastal oli see protsent 43, mis on ka kõrge, aga protsess liigub meil vales suunas.“

Ministri sõnul on maavalitsusel praegu kaks funktsiooni: riiklik järelevalve ja maakonna tasakaalustatud areng. Esimese toimingu teostamiseks peaks maavanem olema kindlalt apoliitiline (nagu on õiguskantsler ja riigikontroll), teise puhul on siiski aga tegemist poliitiliste vaidluste ja kokkulepetega. „On ju tasakaal vaidluse teel sündinud hoiak, kokkulepe, vaidluste taga on maailmavaatelised hoiakud,“ tõdes Reimaa. „Aga ei saa olla nii, et pool maavanemat on poliitiline ja pool ei ole.“

Rääkides haldusreformist, märkis minister, et kui luua maakonna suurused omavalitsused, peab neil olema sisemine struktuur, sest muidu kaob kohalik kogukonnatunne. „Meil on tugevaid külapiirkondi, kuid nagu on öelnud ka õiguskantsler, tuleb seadustada külavanema funktsioon.“ Reimaa hinnangul on valla piirkonnad tunnetuslikud ning kuivõrd nad kajastuvad haldusreformis, on kokkuleppe küsimus, kuid suurt perspektiivi näeb ta kolmandal sektoril, mis võiks suuresti olla alapiirkondade seadusekandjaks. „Selts on oluliselt paindlikum ja toimivam kui jäik bürokraat,“ ütles regionaalminister.

Print Friendly, PDF & Email