Quo vadis, Eestimaa küla… (1)

Pildid, mis avanevad külapoodide ümbruses mistahes paigas Eestimaal on äravahetamiseni sarnased. Seal sumisevad kohalikud, enamjaolt mehed, õllepudelid peos, ning siin-seal kutsutakse neid poeümbruse kooslusi kas „Tarkade klubiks“ või „Jürgensonideks“ või mõne muu teravmeelse nimega.

Seltskond koguneb üldjuhul hommikul kaupluse lahtitegemise ajal ning jaurab seal just niikaua, kui kas raha jagub või poeuksed suletakse.

See on tuttav pilt, nii igapäevane, et vaevalt me sellele enam tähelepanugi pöörame. Loodusõnnetus, ütlevad mõned, ohkavad ja lähevad edasi. Või ongi see regionaalpoliitika? Kui vaadata, siis on vallad üha enam hädas juba vallavanemate leidmisega (kohalikust töökäte puudusest ei maksa üldse rääkida), kuid ometigi sõltub kohalikust omavalitsusest sellesama inimese jaoks väga palju. Aga ametlikult maal elamine pole ju populaarne, tegijad määratlevad ennast linnainimesteks, sest haistavad kohalikel valimistel kandideerides suuremat raha, tähtsamaid otsuseid. Oma külaelus kaasarääkimine on liialt lokaalne, kust poliitilist profiiti lõigata tunduvalt raskem.

Ometigi elavad just needsamad „poetagused“ inimesed meie kõrval. Nendega „normaalsed“ inimesed ju tavaelus eriti hea meelega tegemist ei tee, sest edukad ja toimekad inimesed leiavad, et kõik me oleme ise oma hädades süüdi. Ja nii elataksegi omaette maailmades, kus ühel seltskonnal on eksisteerimiseks vaja vaid paar pudelit kesvamärjukest.

Siiski on ka neil inimestel omad soovid ja unistused (olnud kas või kunagi), neil on lapsed, kes hea õnne ja tahtmise korral suudavad ehk ka kodustest raamidest välja murda ning elus edasi jõuda.
Ehk ongi see paljuräägitud Teine Eesti, mille olemasolus mõnedki kahtlevad?

Eilne Oma Saar kirjutas, kuidas Sulev Keeduse dokfilm „Jonathan Austraaliast“ tekitas Mustjala vallas poleemikat: ühed leidsid, et pärast sellist filmi on kõik ilus, mis Mustjalas on, nullitud, teised märkisid, et see, mida näidati, ongi reaalne elu.

Loomulikult on see reaalne elu ning Jonathani-filmi oleks võinud teha mistahes Saaremaa (Eestimaa) vallast. Ikka alustades külapoe ümbrusest, kus kohalik „Tarkade klubi“ koos…

Print Friendly, PDF & Email