Jürkas müüdi läti lastele alkoholi (5)

Neljapäeva pärastlõunal müüdi Kuressaares Jürka poes alaealistele Läti kodanikele alkohoolseid jooke.

Möödunud nädala neljapäeval märkas külastaja Jürka poes, kuidas silmnähtavalt alaealised võõrkeelt kõnelevad noormehed alkoholi ostsid.

Poodi suitsu ostma läinud pealtnägija sõnul tundus nooruke müüja noormeeste vanuses küll kahtlevat, kuid dokumente sellegipoolest ei küsinud. „Võib-olla oli süüdi keelebarjäär, aga see ei ole vabandus,“ kommenteeris poekülastaja.

Kuressaare politseijaoskonna komissari Aare Alliku sõnul said nemad teate alkohoolsete jookide müümisest alaealistele neljapäeva pärastlõunal. „Läksin ise kohale seda fakti kontrollima,“ ütles Allik.

„Jürka poes oli kolm-neli alaealist, kes parajasti ostsid alkoholi – minu nähes üritasid nad osta kergemaid alkohoolseid jooke nagu siider,“ selgitas Allik, kes sekkus tegevusse, kontrollides ostjate vanust nende endi ütluste järgi. „Tegemist oli Lätist pärit alaealiste noormeestega vanuses 16 – 17 eluaastat,“ märkis komissar.

Alliku sõnul olevat müüja tema sekkumisest ehmunud ning müük katkestati. „Ma selgitasin müüjale, et kahtluse tekkimise korral on tal igal juhul alati õigus ostjalt vanust küsida ja ka müügist keelduda,“ rääkis korrakaitsja.
Müüjanna Mari väitis, et müüs alkoholi, kuna ostjad tundusid täisealised.

Aare Alliku sõnul on menetluse alustamine selle õigusrikkumise puhul otsustamisel, kuna konkreetne ostu-müügi tehingu moment on fikseerimata. „Politsei teeb vahejuhtumi kohta linnavalitsusele märgukirja, edasine on juba kohaliku omavalitsuse pädevuses, sest nemad tegelevad alkoholimüügilubade väljastamisega,“ selgitas Allik.

Poeomanik Peeter Rauniste ei olnud reede ennelõunal veel kursis, et poes alaealistele alkoholi müüdi. Ebaseaduslikult alkoholi müüva klienditeenindaja laseks Rauniste lahti.

Jürka poe müüja Maire sõnul on murettekitav, et poes käib tihti alkoholi ja suitsu osta soovivaid alaealisi, kes loodavad müüja hooletusele/hoolimatusele.

Väljavõte alkoholiseaduse 3. peatükist
„Piirangud alkohoolse joogi tarbimisele“

§ 46. Alaealisel alkohoolse joogi tarbimise keeld
Alaealisel on alkohoolse joogi tarbimine keelatud.
§ 47. Meetmed alaealisel alkohoolse joogi tarbimise keelu tagamiseks
(1) Alaealisel on keelatud omandada alkohoolset jooki.
(2) Keelatud on võõrandada alkohoolset jooki alaealisele. Nimetatud keelu järgimiseks võib müüja nõuda ostjalt tema isikut tõendava dokumendi esitamist ja keelduda alkohoolse joogi müümisest eelnimetatud dokumendi esitamata jätmise korral.

Print Friendly, PDF & Email