Lillemüüja leidis eksootilise põrnika (1)

Lillemüüja leidis eksootilise põrnika

 

Möödunud nädalal sai Kuressaare bussijaama lillepoe omanik Kristi Ellart ehmatuse osaliseks, kui ta hulgilaost saadetud nelgipakki lahti harutades avastas lillede vahelt välja roomava tundmatu paarisentimeetrise putuka.

Lillepoe omaniku Kristi Ellarti sõnul sai ta eelmise nädala esmaspäeval mandri hulgifirmalt lillesaadetise. “Harutasin nelke pakist lahti, kui äkki tuli lillede vahelt välja üks putukas ja tegi “Põrrrrr…“,“ kirjeldas Ellart esmakohtumist.

Hulgilao vahendusel saadud nelgid pärinevad Kolumbiast, teekonnal saajani neid lahti ei pakita. Kristi Ellarti sõnul on ajavahe lillede korjamisest kuni Kuressaarde jõudmiseni umbes kaks nädalat. “Lillekastides hoitakse temperatuur nelja kuni kaheksa plusskraadi juures,“ märkis poeomanik, kelle sõnul oli rändurputukas saabudes uimane, aga elus.
“Kui hulgifirmasse teatasin, mis üllatus mind lillede vahel ootas, küsisid nad esmalt ärevalt, ega putukas mind närinud,“ muigas lillemüüja, kes jätab tänaseks juba hinge heitnud putuka endale mälestuseks. „Mulle ta meeldib,“ ütles Ellart.

Nädala jooksul püüdsid mitmed spetsialistid kindlaks määrata, mis liiki putukaga on tegu. Edukaks osutus Riikliku Looduskaitsekeskuse Saare regiooni direktor ja looduseasjatundja Tõnu Talvi, kes oma austraallastest kolleegide abiga imekiiresti tuvastas, et nelkide vahel oli pika reisi üle ookeani ette võtnud maskpõrnikas. Põrnikas kuulub putukate klassi mardikaliste seltsi põrnikaliste sugukonda sarvikpõrniklaste alamsugukonda (ladina keeles Cyclocephala sp.).

“Samasse sugukonda kuulub näiteks ka meil seni veel kohati esinev ninasarvikpõrnikas,“ märkis Talvi ning jätkas: „Maskpõrnikad nagu enamik sarvikpõrniklasi, on valdavalt troopikamaades elavad mardikad. Toituvad lagunevast ja ka värskest taimsest materjalist, nende elutsükkel (aeg munemisest täiskasvanud isendini) kestab paar aastat.“ Talvi hinnangul leitud maskpõrnikas siin kahju ei põhjustaks, kuna ei suuda meie kliimas arengutsüklit läbi teha. „Nimetuse „maskpõrnikas” on ta saanud kattetiibade iseloomuliku mustri järgi,“ selgitas spetsialist.

Print Friendly, PDF & Email