Muhus muretseti kohalike loodusväärtuste pärast

28. aprillil kell 10 kogunes Muhusse Nautse Mihklile Pärandkoosluste Kaitse Ühingu liikmeid Tallinnast ja Tartust. Muhulasi oli kohal vähe.

Ettekandepäeva alustas botaanik Toomas Kukk, kes kõneles Saare maakonna loopealsetest, nende kujunemisest, ajaloost ja tänapäevast. Muhulaste talgukultuuri läbi aegade valgustas muhulane Albert Noor, kelle juttu illustreeris Kadri Tüür Muhu Muuseumist näidetega muhulaste kirjandusest.

Ettekandepäeva lõpetuseks rääkis Kadri Tali Aljava puisniidust, kus kunagi kasvas ohjeldamatult ja liigirikkalt mitut sorti orhideesid. Nüüdseks on neid taimi kasvamas üksikult ja hajali, arvukus on vähenenud, paljud orhideed ei suuda enam õitsele puhkeda, sest loomi enam ei karjatata ja kõik on mattunud paksu kulukihi alla ja umbe kasvanud.

Kuniks majandamine taastub, tulebki orhideede leviala talgukorras ja vabatahtliku „päästeoperatsioonina” igal kevadel üle käia ja suviti niita, et päästa veel see, mis järel.

Loomi peavad ja karjatavad praegu vaid tõelised oma ala entusiastid. Oht umbe kasvada ja kulu alla mattuda pole mitte ainult kõnealusel Aljava puisniidul. Koos Looduskaitse Keskuse direktori Tõnu Talviga, kes Muhu loodusväärtuste taastamiseks ja hoidmiseks konkreetset abi pakkus, käidi vaatamas ka Üügu panka, mis samuti oma algseid väärtusi hakkab kaotama ja pealetungivale võserikule alla jääma. Ühiste jõududega loodetakse sügisepoole ka Üügul talgud korraldada, sest meil on veel, mida päästa ja hoida.

Teretulnud on Muhu saare põliselanike vabatahtlik abi.

Print Friendly, PDF & Email