Prokurör nõuab kägistajale 10 aastat vangistust

Kuressaare kohtumajas jätkunud protsessil nõudis prokurör Svetlana Maripuu möödunud aasta oktoobris oma elukaaslase kägistanud Jaan Talule mõrva eest kümneaastast vanglakaristust. Süüaluse advokaat Vahur Tänav omakorda rõhus vaid tapmisele ja palus kohtult kergemat karistust.

Vana-Roomassaare teel asuvas majas 2006. aasta oktoobris oma elukaaslase Sirje kägistanud 58-aastane Jaan Talu eitab jätkuvalt peksmist, kuid võttis omaks naise tapmise. 15. oktoobril asetleidnu sai alguse eelmisel õhtul, kui Sirje olevat ära peitnud Jaani õllepudeli ja viimane seepeale naist lõi. Hommikul jätkunud tülis ähvardas Sirje mehe korterist välja kirjutada. Jaan sellega aga ei nõustunud ja ägestus.

Kohtus antud ütluses kinnitas mees, et ei mäleta juhtunust midagi. Arusaam toimunust jõudis talle kohale siis, kui avastas ennast kõhuli lamava palja ülakehaga naise pealt istumast, käed ümber Sirje kõri. Mehe tunnistuste kohaselt olevat naine olnud juba külm ja näost sinakaks tõmbunud. „Ei tea, mälu on tühi, nagu polekski midagi olnud,” ütles Jaan Talu, kui tal paluti toimunut kirjeldada.

Uurimise käigus selgus, et pärast kägistamist olevat purjus Jaan aias toimetanud majaelanikku appi kutsudes öelnud, et ta naine on vist juba kolm tundi surnud. Sisenenud koos Jaaniga korterisse, palus appitulnud mees naabrinaisel kiirabi kutsuda. Kohe pärast vahistamist tehtud ekspertiis tuvastas Jaanil 1,22-promillise alkoholijoobe.

Ekspertiis on selgitanud, et enne kägistamist oli Jaan Sirjet ka korduvalt löönud ja maha paisanud. Naise kehalt leiti mitmeid marrastusi, löögi- ja verejälgi. Lisaks oli surnud naise kokkusurutud käes pahmakas juuksekarvu. Samuti leiti mehe kätelt verejälgi. Mees ise eitab kaklust ja peksmist jätkuvalt, öeldes, et ei mäleta midagi.

Kõigele eelöeldule toetudes tegi prokurör Svetlana Maripuu kohtule ettepaneku karistada Jaan Talu mõrva ehk tapmise eest julmal ja piinaval viisil kümneaastase vabadusekaotusega, lisades, et alkoholiprobleemide küüsis vaevelnud mees on ekspertiisi otsuse kohaselt süüdiv. Lisaks nõudis prokurör, et Talult mõistetaks välja tapetu matusekulud ja uurimiseks vajalike ekspertiiside teostamiseks kulunud kümnetesse tuhandetesse kroonidesse küündinud rahasummad.

Jaan Talu kaitsja Vahur Tänava sõnul ei ole aga toimunud mõrv, vaid lihtsalt tapmine ja ta palus kohtult oma kliendile kergemat karistust.
Kohtunik Kristel Pedassaarelt saadud viimase sõna õiguse peale rehmas süüdistatav vaid käega. „Mul ei ole midagi öelda,” lausus tapatöö korda saatnud mees.

Kohtuotsus kuulutatakse välja 15. mail.

Print Friendly, PDF & Email