Naine merelt

Naine merelt

 

Naine merekoolis – ega see just päris tavaline ole. Orissaare gümnaasiumi mereklassi õpetaja Aire Siinvert tegi omal ajal otsuse käigu pealt. Ja otsustas hästi, sest on oma elukutsevalikuga igati rahul.

Nüüd õpetab Aire Orissaare mereklassis mereraadiosidet. Seda, kuidas pidada sidet maalt merega ja vastupidi, ning et see kõik toimuks tõrgeteta ja ohutult.

Fotograafia on teine märksõna, millega võiks Airet iseloomustada. See oli küll pärast keskkooli esmavalik, kuid kõik ei läinud nii, nagu plaanitud. Nii saigi koos sõbrannaga valitud hoopis teine kool – merekool.
Merendus võib tunduda karvaste ja karmide meeste alana, kuhu õrnemal sool pole asja. Paraku nõuab sideasjandus pigem matemaatilist mõtlemist ja tegu on tõepoolest tehnilise alaga. See aga ei tähenda hoopiski, et meeste alaga. Aire arvates saavad naisterahvad raadiolainete levimisest palju paremini aru. „Raadiolained levivad täpselt nii, nagu naiste mõtted liiguvad: punktist A punkti B jõudmisel ei tea kunagi, mis vahele tuleb ja kuhu tegelikult välja jõuad.”

Kuni sügiseni oli Aire Tallinnas Merevalvekeskuses, kus tegeleti otsingu ja pääste koordineerimisega nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil, piiri turvalisuse, reostuse probleemide ja inimeste väljaõppega.

Küsin Airelt, kui ohtlikud on meie jaoks ikkagi need Venemaa poolt tulevad kaubalaevad, mille teed ristuvad Tallinn–Helsingi reisilaevadega. Selgub, et meie poolt jälgitakse laevateid hoolega. Teatakse laevade tüüpi ja asukohta, millal ja kuhu saabuti või saabutakse ning turvalisuse tagamiseks on sõlmitud vastavad kokkulepped (Soome–Vene–Eesti). Peale selle korraldatakse merel õppereise ning üha rohkem ja rohkem pööratakse tähelepanu reostuse teemale. Loogiline on see, et õnnetusi juhtub. Aga kus neid ei juhtu?

Aire sõnul on Orissaare mereklassi õpilased igati aktiivsed: räägivad ja töötavad tunnis kaasa, esitavad küsimusi ja tunnevad asja vastu huvi. Õpetajana arvas ta esialgu, et võib-olla tundub kogu see temaatika õpilastele pisut raskevõitu, sest seni oli ta harjunud loenguid pidama gruppidele, kes on asjaga rohkem kursis. Nüüd aga mõtleb, et võib-olla on see teema just nimelt saarlastele mingitmoodi lihtsam – ikkagi mereäärne rahvas ja tihedalt merega seotud.

Merilin Ülem

Print Friendly, PDF & Email