Soojatootja alustab varsti kombijaama ehitamist

AS Kuressaare Soojus teeb ettevalmistustöid soojuse ja elektri koostootmisjaama rajamise ostuhanke väljakuulutamiseks.

„Otsime praegu firmat, kes paneks kokku ostuhanke läbiviimiseks vajalikud dokumendid ja aitaks hanget läbi viia,” ütles Oma Saarele AS-i Kuressaare Soojus tegevdirektor Paul Leemet. Firma tehnikadirektori Jaan Mehiku sõnul valitakse ehitaja välja selle aasta lõpul ning koostootmisjaam valmib tõenäoliselt 2009. aastal. Kombijaam maksab 100–120 miljonit krooni ja see ehitatakse laenu abil, mille tagatiseks on ettevõtte enda vara. Euroopa Liidu toetusfondidest on võimalik jaama ehitust katta 5–20 miljoni krooni ulatuses.

Põhiliselt hakkepuidul ja turbal töötav koostootmisjaam peaks kaugemas tulevikus tagama linna kaugküttesüsteemis müüdava soojusenergia hinna languse paarisaja krooni võrra megavati kohta. „Hinna langus saab toimuda alles pärast laenu tagasimaksmist, nii umbes 10 aasta pärast,” ütles Jaan Mehik. „Esialgu läheb kogu projektist tekkiv tulu laenu tagasimaksmiseks.”
Mehik selgitas, et koostootmisjaama mõte seisneb põhiliselt elektrienergia müümises Eesti Energiale, mille eest saadav tulu aitab tulevikus Kuressaares soojusenergia hinda alandada. ”Elektritootmine ei ole mõeldud Kuressaare linna varustamiseks, vaid eelkõige ettevõtte efektiivsemaks muutmiseks. Linna elektrivajadust sellega ära ei kata,” rääkis Mehik.

Praegu põletab AS Kuressaare Soojus aastas umbes 80 000 m³ haket, koostootmisjaamas hakkab aastas kuluma 120 000 m³ hakkepuitu. „Kardame ainult, et kümmekonna aasta pärast saab Saaremaal puidu ressurss otsas. Kuid kasutada saab ka turvast, mida Saaremaalgi leidub,” lausus Mehik.

Avariiolukordade ja külmade talveilmade jaoks jäävad alles ka õlikatlad. „Oleme arvestanud, et viis protsenti meie kütusevajadusest kaetakse ka edaspidi põlevkiviõliga,” ütles ettevõtte juht Paul Leemet.

Kombijaama rajamisest Kuressaarde on räägitud juba aastaid. 2004. a suvel pakkus Eesti Energia linnale partnerlust kombijaama ehituse rahastamiseks, küsides vastutasuks soojafirma enamusosalust. Linnavolikogu seda pakkumist heaks ei kiitnud.

Print Friendly, PDF & Email