Eesti kultuur kevadises New Yorgis

Eesti kultuur kevadises New Yorgis

 

29. märtsist kuni 1. aprillini toimusid 37. korda New Yorgi eesti kultuuri
päevad. Üritusest käis osa saamas Maris Vaga, saare-muhu juurtega
vabakutseline tõlkija, kes on suurlinna külje all nüüdseks elanud ühe aasta.

Eestlaste üheks kokkusaamiskohaks maailmalinnas New Yorgis on läbi aastakümnete olnud 34. tänaval asuv Eesti Maja – seal tegutseb 1929. a loodud New Yorgi eesti haridusselts alates 1946. aastast.

Kultuuripäevi hakati esmakordselt korraldama 1970. aastal, mil tolleaegne nõukogude eesti kultuur sai esimesi võimalusi piiri tagant välja pääseda – kohalikud ärksad Ameerikas elavad eesti intellektuaalid lõid kodueesti loovinimestega hoolimata tagurlikust vastuseisust tihedad sidemed ning algatasid siinpool eesti loomingu tutvustamise.

Igal kevadel toovad New Yorgi eesti kultuuri päevad kohalikele eestlastele ja eesti kultuurist huvitatutele lähemale eesti kaasaegset muusikat, teatrit, kujutavat kunsti, uusi filme, ühiskonnateemalisi diskussioone ja muud põnevat.

Tänavu juhatas kultuuripäevad sisse neljapäevaõhtune filmiprogramm („Gulag 113”, „Tühirand”) ning Eesti Maja baaris kõlav improvisatsiooniline meeleolumuusika Rainer Jancise, Toomas Rulli ja Mihkel Mälgandi esituses.

Reedel kogunes majja arvukam rahvahulk, osa saamaks kultuuripäevade ametlikust avabanketist, mille avakõne pidas Peeter Restsinski, Eesti Vabariigi peakonsul New Yorgis, ning tervitussõnu lausus ka kultuuripäevade peakorraldaja Kärt Ulman.

Vahuveini ja maasikate kõrvale oli võimalus nautida kunstnik Rutt Tulvingu erootilist graafikat ja fotonäitust „Valgus” (kunstnikud Jaanika Peerna ja Marge Monko). Eesti Maja Sinises saalis tutvustas Kirsi Ansper raamatunäitust „Eesti 25 kauneimat raamatut” ja „Eesti 5 kauneimat lasteraamatut”. Võrratuid muusikalisi hetki pakkus laulja Helin-Mari Arder, saatjateks Ain Agan, Siim Aimla ja Mihkel Mälgand. Õhtu lõpetas ürgse mekiga regilaulude ja muinasjuttude kava noorte eesti näitlejate esituses: Veiko Tubin ja Alo Kõrve Tallinna Linnateatrist ning Robert Annus ja Uku Uusberg kõrgemast teatrikoolist põimisid võluvalt kokku vanu pärimusi, loomamuinasjutte ja regilaulu, sekka trummipõrinat ja paljaste jalgade müdinat.

Laupäevane põhiüritus – foorum „Väliseestlus – väljasuremisele määratud?” – meelitas kohale ligi 70 osavõtjat, sealhulgas ka nooremaid kodu- ja väliseestlasi. Teiste hulgas esinesid foorumil ettekannetega Heino Ainso („Globaalne eestlus ja sellest tulenevad kohustused ja arusaamad”), Jaak Rakfeldt („Põhja-Ameerika eestlaste identsusest”) ja Jüri Estam  ”Väliseesti ajakirjanduse tervisekontroll ja toimetuse liikmete tulevikutunnetus”).

Foorumi korraldaja Merike Pärteli sõnul tekitas kõige elavamat vastukaja Kaja Kumer-Haukanõmme ettekanne teemal „Väliseestlusest kodueestlase silma läbi” ning kohapeal moodustatud töögrupid jõudsid arusaamale, et väliseestluse tulevik sõltub omavahelise koostöö edukusest. Pärtel järeldas foorumi tulemustest, et kuna väliseestlaste arv aina kahaneb, muutub eestluse elushoidmine järjest keerulisemaks ülesandeks. Ka kultuuripäevade peakorraldaja Kärt Ulman mõistis Kumer-Haukanõmme ettekandele järgnenud emotsionaalse diskussiooni põhjal, kui arvukalt on pagulaseestlaste vanema generatsiooni hinges selgeksrääkimata teemasid.

Kunstihuvilistel oli võimalik kuulata eesti kunstikriitiku Heie Treieri loengut moodsa eesti kunsti teemal. Eesti teatri käekäigust andis ülevaate Kiti Põld Endla teatrist.

Laupäeva õhtul täitis Eesti Maja jälle muusika – Helin-Mari Arder pani kuulajate hinged taaskord helisema ning hiljem astus lavale hiljuti New Yorki kolinud lauljatar Eda-Ines Etti. Filmisõbrad võisid laupäeval näha mitut uut eesti filmi: „Leiutajateküla Lotte”, „Ruudi”, „Meeletu” ja „Müümise kunst”. Filmiprogrammi lõpetasid pühapäeval linastunud „Kõrini” ja „Jade Warrior”.

Kultuuripäevadele pani selleks korraks punkti pühapäeval Lexington avenüü kirikus toimunud kirikulaulude kontsert, kus astusid veel kord üles Helin-Mari Arder, Ain Agan, Siim Aimla ja Mihkel Mälgand.

Print Friendly, PDF & Email