Pöidele tuleb Lõuna-Eesti puhkeküla (1)

Pöidele tuleb Lõuna-Eesti puhkeküla

 

Pöide vallas rajatakse omapärast puhkeküla, mis koosneb Lõuna-Eestist palkidena kohale toodud sauna- ja aidahoonetest.

Ula külas 2,5 ha suurusel maatükil asuv puhkeküla koosneb viiest kinnistust, millest igaühele püstitatakse elamiseks aida-hoone, suitsusaun ja välikäimla.

Puhkeküla arendaja Emerand Kinnisvara OÜ tegevjuht Andrus Emerson ütles Oma Saarele, et puhkekülas puudub elekter, sest koht on mõeldud traditsioonidest ja vanast hõngust lugu pidavale inimesele. „Elektriliin on ka väga kaugel ja selle külani toomine oleks hetkel väga kulukas,” märkis Emerson, lisades, et loomulikult võib elektri saamiseks kasutada generaatorit.

Palkidest ehitatud aida- ja saunahooned on teisaldatud Lõuna-Eestist ja Ula külas uuesti kokku pandud. Hooned on pärit Värskast, Tõrva külje alt ja Võrumaalt ning ehitatud 70–100 aastat tagasi. „Kuna Lõuna-Eestis on karge talv ja kuiv suvi, siis on seal vanad aidad ja suitsusaunad kõige paremini säilinud,” rääkis Emerson.

Omapärase puhkeküla rajamisele heidab varju planeerimisseaduse rikkumine. Kuigi küla ise on juba valmis, on detailplaneeringu vastuvõtmine Pöide vallavolikogu päevakorras alles sel nädalal. Järjekorda ootavad detailplaneeringu avalik arutelu ja selle kehtestamine volikogus.

Andrus Emerson rääkis, et puhkeküla ehitamist alustades jäi ebaselgeks kas detailplaneeringut on vaja või mitte. „Me alustasime valest otsast. Meie teada me ei pidanud detailplaneeringut koostama, aga hiljem vald siiski nõudis planeeringut,” selgitas Emerson. „Sellepärast on nüüd puhkeküla valmis, aga detailplaneering tuleb hiljem järgi. Aga me teeme ikkagi ametlikult ja ausalt ja nii nagu seadused ette näevad.”

Print Friendly, PDF & Email