Nii palju imepärast kunsti…

Nii palju imepärast kunsti…

 

on mõte, mis jääb kummitama pärast Saare maakonna õpilastööde näitust. Veel laupäeval oli võimalus seda vaadata ning paljud huvilised seda võimalust ka kasutasid. Neljapäeval ja reedel saalis aga rahvast Kuressaare kultuurikeskuse uksest sisse ja välja pea iga minut. Asi oli ka seda väärt!

Näitusel olid välja pandud maakonna õpilaste joonistused, kudumid, puutöö ja sepised, viltimised, voolimised ja mis kõik veel. Tuhatkond põnevat fantaasiarikast tööd, mille teemaks sel aastal laulupeoga seonduvalt „Õuepuu”. Kultuurikeskuse seinad olid täis saanud joonistusi, osa taieseid oli sätitud laudadele, seinte ääres üles seatud kostüümid, tekid, isetehtud lauad-toolid või siis puule riputatud käekotid, kindad, padjad, linikud. Oli äärmiselt soe tunne vaadata nii värvikat ja rõõmsailmelist näitust, kuigi oma kurb koht oli väljapanekul ka.

Küsisin enne näituse sulgemist paarilt žüriiliikmelt ja osavõtjalt-korraldajalt, mis mulje selleaastasest näitusest jäi ja millise tundega viiakse maakondlikud tööd üle-eestilisele näitusele Tallinna, mis kestab
27. juunist 1. juulini.

Kaie Kesküla, käsitöösektsiooni esimees ja Kuressaare ametikooli käsitööõpetaja:

Väga häid töid oli palju, kahjuks aga kõiki vabariiklikule näitusele saata ei saa, kuna seal on pind piiratud. Me peame lähtuma Saaremaad iseloomustavast ja tutvustavast kontseptsioonist. Tegime oma valiku ja hea meel on sellest, et palju on uusi tehnikaid kasutatud nagu näiteks viltimist. Õmblustöödes on tore kottide teema ja neid on seekord tõeliselt moodsaid.
Õpetajad ei ole traditsioonides kinni – tulevad uuega ilusti kaasa. Samal ajal on hea meel ka sellest, et on veel koole, kus tehakse täiesti klassikalist tikandit ja klassikalist heegeldust, sest päris kurb oleks, kui need oskused täitsa ära kaoksid ja moeasjadele alla annaksid.

Kui nüüd otse kedagi esile tõsta, siis on ka külastajaid vaimustanud see tore Muhu voodite nurk, kus on lisatud koguni tekstiline väljavõte, et Muhu voodi oli üks uhke asi. Teine suurem asi on komplekt Saaremaa ühisgümnaasiumi vaibast ja sama kooli õpilase Teele Koeli moeshow jaoks mõeldud kollektsioonist, sest need harmoneeruvad hästi ja on rahvusliku hõnguga.

Kuna näituse teema on „Õuepuu”, siis sel teemal tehtud vaibad valisime ka tegelikult mõlemad edasisaatmiseks. Need mõlemad on hästi armsad ja toredad.

Hea meel on ka sellest, et juletakse teha suuri kudumeid, mitte ainult väikesi. Siin on mõned kampsunid väljas, vestid. Heegeldustest tõstaksin esile näiteks sinise pontšo – sel on kaasaegsem lähenemine, klassikaline on sealsamas kõrval.

Katrin Vaher, kunsti ainesektsiooni esimees ja Orissaare gümnaasiumi kunstiõpetaja, üle-eestilisel näitusel Saaremaa väljapaneku korraldaja:

Selleaastane näitus on väga hästi korraldatud, aitäh organiseerijaile Valve Heibergile, Lii Pihlile ja Kaie Keskülale. Ülespanek oli õpetajatele hästi lihtsaks tehtud. Tänavusel näitusel on erilist tähelepanu pälvinud sõlmpunktid: Muhu tikandid kahes nurgas – SÜG-i õpilase kostüümid ja Muhu põhikooli voodid –, väga ilus on Muhumaalt pärit keraamika (Muhu keraamikaring). Kõik muu, mis siia vahele jääb, üritame Tallinnas seondada nende kolme nurgaga. Teema on ju õuepuu ning sellest me ka tööde väljavalimisel lähtume.

Valiku tegemine kujuneb muidugi äärmiselt raskeks, sest ilusaid töid on ju palju. Näituspind, mis meil Tallinnas käsutada on, on nii väike: 13 ruutmeetrit horisontaalpinda ja 6 m kahe ja poole meetri kõrgust seinapinda. Tallinnas ei tohi näitus ka nii tihe olla. Meil on siin ju asju hästi tihedalt.

Erinevatest tehnikatest rääkides on tänavu hästi palju viltimist, mida varem üldse ei ole olnud. Torgut võib kindlasti ära mainida – nende laste töö on väga sotsiaalne. Sellist meil ka ei ole varem olnud. Näituse tipud on tänavu täiesti olemas. Ma arvan, et see näitus on tervikuna küll väga hästi korda läinud.

Tiiu Villsaar, Kuressaare Kultuurivara rahvakultuuri juht:

Tõstaksin esile just Torgu põhikooli väljapanekut. Õpetajad ja lapsed on selle üheskoos välja mõelnud, lähtudes omakandi ajaloost. Suurest sõjast on möödas juba üle 60 aasta, aga selle märgid on Torgu väljapanekus samamoodi märkidena väljendatud ja eriti muljetavaldav on veel see, et need on joonistatud hammasrataste peale. Kogu selle näituse ülejäänud ilu kõrval… Selles nurgas seistes käivad lihtsalt judinad üle ihu ja tahtmatult tekib küsimus, kas need lapsed mõtlevad täna ka ikka veel sellele, kui nad rõõmsalt mööda metsi kolavad ja leiavad sealt mistahes sõjaaja jäänuseid. See Torgu nurk vastandub nagu kõigele muule. Minu meelest on kõik selle kandi inimeste valu selles nurgas koos.

Erki Brauer, Torgu lasteaed-põhikooli poiste tööõpetuse ja kunstiõpetuse õpetaja:

Meie väljapanek on reaalsuse peegeldus. Elu ongi tõsine.
Oli antud ülesanne joonistada mingi märk ja igaüks joonistas selle nii, nagu tahtis. Juhendamist ei olnud. Pätipoisid linnast leidsid, et oleks vaja õpetajat ärritada ja pidasid selleks kõige õigemaks viisiks haakristi ja viisnurga joonistamist, tüdrukud joonistasid tüdrukute stiilis (märgil „Roses are red” – toim). Minu osa oli väljapanek kokku panna. Ja kuna tänavune teema oli õuepuu, siis panin need märgid kuuse-kujuliselt. Üleval on päike ja kuu – nagu lapsed ikka joonistavad.

„Tehtud” ehk „Õuepuu – võllapuu”? See on nii, nagu olukord on. Kes oli haridusminister – Mailis Reps. Tema ajal tehti otsus meie kooli kohta. Kes sellele kaasa aitasid, on siin ka tänatud: Torgu vallavolikogu eesotsas Mihkel Undrestiga, Raivo Peeters maavalitsusest ja meie vallavanem. Kui nemad poleks asju selliselt korraldanud, siis see töö poleks tulnud. Kõik küsivad, et mis see kollane on – see on Sõrve säär.

Näituse lõppedes võttis sõna õnnestunud ürituse kohta selle maakonna poolne koordinaator Valve Heiberg. Ta ütles, et oli rõõmus iga kord, kui nende kahe ja poole päeva jooksul näitusele sattudes (ja neid kordi oli kokku umbes kaksteist) märkas, et positiivsete emotsioonidega näitusekülastajatel ei tulnud lõppu. Külastajad tunnustasid laste töid ja seda, et nende pildid on muutunud värvilisemaks ja maailm rõõmsamaks.

Print Friendly, PDF & Email