Kui roosa pojengiõis – Sarah Bernhardt

Kui roosa pojengiõis – Sarah Bernhardt

 

Esmaspäeval, 23. aprillil esietendub Kuressaare Linnateatri Mustas saalis sihtasutuse Kuressaare Teater lavastus „Mälu”. John Murrelli näidendi on kahevaatuselise loona lavale toonud Tõnis Kipper. Kunstnikutöö tegi Kustav-Agu Püüman Tallinna Linnateatrist, kelle kujundatud teatrikostüümidest näitus avatakse teisipäeval enne „Mälu” teist esietendust.

„Mälu” on lugu maailmakuulsast näitlejannast Sarah Bernhardt’ist. „See on tema viimane suvi või elu lõpp, kus inimene teeb kokkuvõtteid sellest, mis on tehtud, ja kus ta on natuke mures sellepärast, millisena jäädakse teda mäletama,” avab näidendi sisu lavastaja Tõnis Kipper.

Lavastus räägib sellest, kuidas Sarah Bernhardt kirjutab koos oma erasekretäri Pitouga mälestusi ja nende mälestuste elustamiseks nad improviseerivad. „Sarah on ju näitleja ja talle tuleb siis juhtunu meelde, kui keegi talle vastu mängib. Nii ongi Pitou kohustatud mängima kõikvõimalikke rolle, alustades Bernhardt’i emast ja lõpetades tema mänedžeriga, kuni Oscar Wilde’ini välja,” räägib Kipper.

Küsimuse peale, miks lavastaja just selle näidendi valis, meenutab Kipper kunagist Noorsooteatris nähtud etendust, mis on oma kummalisel moel end ikka ja jälle meelde tuletanud. „Ta on selles mõttes väga hea lugu, et on hästi kirjutatud – väga hea tekst, väga hea tõlge –, mida ei kohta eriti sagedasti, ja annab kahele näitlejale väga palju häid võimalusi särada. Meil on need näitlejad olemas, kes sellega hakkama saavad, ja miks siis mitte.”

Duo Ehrenberg ja Talvistu come-back
Need kaks suurepärast näitlejat on Birgit Ehrenberg (Sarah Bernhardt) ja Mati Talvistu (Pitou), kellega Kipper on varemgi just selliselt koostööd teinud. A. Stavitski näidendit „Duell 1937”mängiti 1989. aastal. Igatahes tunnistab Kipper, et on suur rõõm teha koostööd selliste näitlejatega, kellele roll sobib, ning lisab: „Aga need näitlejad on neid rolle ka väärt.”
Mängupaigaks on valitud Kuressaare Linnateatri Must saal. Algselt oli plaan mängida lavastust Lossi hotelli fuajees, ent pikaleveninud remondi tõttu tuli leida teine koht. „Tegelikult on Must saal väga hea ja minu meelest on see seisnud siiamaani kasutamata täiesti alusetult. Seal on väga häid võimalusi,” arvab nüüd lavastaja.

Kuressaare Linnateatri Mustas saalis on 55 kohta. „Kaheinimesetüki jaoks pole rohkem vajagi,” ütleb Kipper ja lisab, et peas liigub ka väike mõte teha etendusi suvel kusagil väljas. „Meil on siin neid õuepealseid ju küll ja küll,” sõnab ta. Näidendis toimubki tegevus tegelikult terrassil.
Kunstnik Kustav-Agu Püümaniga on Kipper koostööd teinud juba mõnda aega. „Me oleme mõned asjad koos teinud ja mulle meeldib temaga töötada. Püümani peale võib kindel olla – kui ta on midagi lubanud, siis ta seda ka teeb ja mul ei ole sellepärast muret, et kas nüüd asi tuleb või valmis jõuab.”

Kustav-Agu Püümani teatrikostüümide näitus
Kuna Püüman on Saaremaal teinud kunstnikutööd ka teistele teatritele või ühendustele, siis otsustati samaaegselt „Mälu” väljatulemisega välja panna ka Püümani kujundatud kostüümide näitus. Teisipäeval, 24. aprillil, enne teist esietendust see Kuressaare Linnateatri Sinises ja Valges saalis avataksegi.

“Selline idee läks liikvele juba hulk aega tagasi,” ütleb Kipper ja lisab, et sellel näitusel on hea võimalus näha teatrikostüüme väga-väga lähedalt, erinevalt teatrietendusest. Peale kostüümide võib näitusel lähemalt silmitseda veel lavastuste kujundusi ja kostüümikavandeid, ja kõik on tehtud Saaremaal lavale jõudnud teatritükkidele. Püüman on Saaremaal kujundanud Saaremaa Rahvateatri, Kuressaare Linnateatri ja SA Kuressaare Teater lavastusi.

Suvi tuleb, „Kosjaviinad” tulevad ka
Hetkel on SA-l Kuressaare Teater lisaks „Mälu” peaproovidele käimas ka proovid Lydia Koidula näidendiga „Kosjaviinad”. Lavastust saab alates juuni keskpaigast näha Suure Tõllu puhkekülas ja seda on plaanitud mängida ligi 10 korda. Ent kui suvi otsa saab ja huvilisi jätkub, siis tükki niipea nurka ei visata. „”Kosjaviinad” on ju ka selline asi, mida saab suve lõppedes mängida edasi kuskil katuse all,” arvab sellegi loo lavastaja Tõnis Kipper.
Kuna esialgseks mängukohaks saab Suure Tõllu puhkeküla, siis lava kui niisugust selle jaoks otseselt ei tule. Saunade taga on väike terrass ja see ongi sobiv mänguplats. Publikut mahub korraga vaatama inimest paarsada.
„Kosjaviinades” mängib suurem seltskond. „Kümmekond põhitegelast, natukene massi, võib-olla mõned loomad – põrsas tuleb igal juhul!” muigab Kipper ja lisab: „Põrsas tuleb Kihelkonna kandist – ta vist ei ole hetkel veel sündinud, aga ta tuleb!”

23. aprillil Kuressaare Linnateatri Mustas saalis John Murrelli „Mälu”
Lavastaja Tõnis Kipper
Kunstnik Kustav-Agu Püüman
Näitlejad Birgit Ehrenberg ja Mati Talvistu
Näidend on kahes vaatuses

Kustav-Agu Püümani teatrikostüümide näitus avatakse 24. aprillil kell 18.30.

Print Friendly, PDF & Email