Kiirendusvõistlustel osaleja: Me anname endale aru, et rikume seadust (20)

Kiirendusvõistlustel osaleja: Me anname endale aru, et rikume seadust

 

Viimasel ajal on politsei saanud teateid noorukite ebaseaduslikest kiirendusvõistlustest linnalähedastel teedel. Asjaosalised ise kinnitavad info õigsust.

Kuressaare politseijaoskonna korrakaitsetalituse vaneminspektori Kaido Vahteri sõnul on kihutajate nimed ja masinad neile teada. „Eks see ring sulgub ka varsti. Viimane aeg on kiirendajate elu ebamugavaks teha,” ütles Vahter. Linnalähedastel teedel kaasliiklejate elu ohtu seadvate noorukite suhtes on politseiniku arvates siiski väga raske midagi ette võtta. „Me teame, et nad kogunevad, Uue tn parklas näiteks, kontrollime dokumente, kõik on korras. Kui kihutamiseks läheb, on neil informaatorid, kes sõitjaid teavitavad ja kihutajad sõidavad lihtsalt minema. Või jätavad auto teeveerde. Autodega kogunemine või tee ääres seismine ei ole Eesti Vabariigis ju kuritegu,” rääkis Vahter.

Tema sõnul ei ole tegemist ainult Kuressaare probleemiga, vaid üle-eestilise murega. Ainult vähesed kiirendusvõistlused on ametlikud. Vahter kinnitas, et nii kui kusagilt jälle kaebus tuleb, kihutatakse kohale ja vahelejääjaid karistatakse vastavalt seadusele. „Sellised üritused on tavaliiklejale lihtsalt näkkusülitamine,” ütles Vahter, kelle arvates oleks kindlasti võimalik korraldada ka ametlikke võistlusi. „Samas ei saa me näidata neile lihtsalt mingit teelõiku ja öelda, et kihutage nüüd,” lausus Vahter, kes siiski usub, et probleemile saab varsti piir pandud.

Kuressaare kiirendusvõistlusi korraldavad noored on kogunenud klubisse Kuressaare Streetrace Club. Anonüümseks jääda soovinud klubiliikme sõnul toimub kihutamine 400 m teelõigul ja masinate tippkiiruseks saadakse siinmail 160–170 kilomeetrit tunnis. Korraga on võistlustules kaks masinat, mis on välja valitud mootorivõimsuse järgi. Kihutavaid autosid on tavaliselt kohal ligi 20–30. Lisaks pealtvaatajad.

„Me anname endale aru asja ohtlikkusest ja teame, et rikume seadust,” rääkis võistlustel osaleja, kelle sõnul on neil ka endal hirmutunne, et ette võib hüpata metsloom või vastu tulla kaasliikleja. Info politsei saabumisest pidi siiski laekuma pooljuhuslikest allikatest. „Mingeid spetsiaalseid valveposte me küll üles ei sea,” ütles noormees.

Samas toonitas ta, et oma klubisisene kontroll on neil olemas ja purjus või juhilubadeta inimesi rooli ei lasta. „Jama ongi nende pealtvaatajatega, kes kaasa jõlguvad,” kinnitas võistleja. Mingit saladust nende tegevus endast ei kujutavat. „Pool linna teab, kui me minema hakkame,” rääkis noormees, kelle sõnul kogunetakse kas spontaanselt või jagatakse infot läbi klubi internetifoorumi. Sel aastal alustati tema sõnul kiirendusvõistlustega juba poolest jaanuarist ja neid korraldatakse ikka ja jälle. Politseiga suuremaid kokkupuuteid olnud ei ole. „Kunagi jah, olid Tehumardil pahandused, seal tehti trahvi ka vist,” meenutas noormees.

Ametlike võistluste kohta teadis ta öelda, et nende korraldamine läheks liig kulukaks. Samas osalevad nad aga küll mandril toimuvatel seaduslikel võistlustel.

Print Friendly, PDF & Email