Räime napib – Nasva kaluritel pole soovijaile kala anda

Räime napib – Nasva kaluritel pole soovijaile kala anda

 

Eile hommikul jäi kümmekond inimest Nasva jõesadamas värskest räimest ilma, kuna kalurid tulid merelt üpris kesise saagiga. Kõigile soovijaile lihtsalt ei jätkunud.

Esimene suurem kogus head suurt jääräime jäi Nasva kalurite kastmõrdadesse pühapäeval. Randa toodi siis üle kahe tonni merehõbedat. Staažikas kalamees Adolf Tuulik pole suuremate saakide ootuses optimismi veel kaotanud. „Aasta tagasi pole aprilli keskel üldse räime veel olnud. Sel aastal me suurt kala natuke saime. Nüüd siis ootame, millal uued liigid tulevad. Tavaliselt saame esimesed suuremad kogused mai alguses või keskpaigas. Tänavust suure räime tulekut ei osanud me ette arvatagi,” rääkis Adolf Tuulik.

Ainult kalapüügist elatuvaid kalureid jääb aastatega üha vähemaks. „Nasval on praegu vaid üks mees, kes ainult kalapüügiga tegeleb. Teistel  püügimeestel on veel teinegi töökoht. Kalapüük ei too enam ammugi nii palju sisse, kui äraelamiseks vaja. Pensionäridel on natuke lihtsam. Merelt tuleb natuke pensionilisa,” nentis Tuulik.

Tänavune kevad pole ka haugi, säina ja särje poolest kiita olnud. „Üldiselt oli neid kalaliike vähe. Säinas ennast vähemalt näitas. Mõnisada kilo ikka tuli,” ütles Tuulik.

Eile tuli Tuulik sadamasse vaid 70–80-kilose kalakogusega. „Pole inimestele lihtsalt anda. Eks katsetame homme hommikul jälle. Võib-olla tuleb parem päev,” lohutas kalamees sadamasse tulnud kalavastalisi.
Kalur Jüri Jürgensi paadi randumise järel läks kai peal ettevõtjast kalaturustaja ja teiste kalasoovijate vahel väikeseks naginakski. Mis teha, tühi toob tüli majja. „Kala on lihtsalt vähe. Kui eraettevõtja peab turule viimiseks kala kokku vedama viiest või kuuest rannast, siis lähebki hind kõrgeks. Minul on kaluritega ammune kokkulepe. Kaugemate kantide inimesed tahavad ka kala. Muhulasedki soovivad värsket räime. Inimesed helistavad mulle pidevalt. Püüan nende soove täita,” rääkis ettevõtja Alar Aas, kes sai paadist mõned kastitäied.

Kalaturustaja andmeil pole Muhu kalurid veel mõrdasid merre viinud, Läätsa mehed samuti mitte. Kihelkonna kalurid, kes Veere kandis püüdsid, jätavad sel kevadel mõrrad üldse sisse panemata. See lihtsalt ei tasu ära. Jüri Jürgens tõi koos paarilise Heiki Meriloga merest räime paarisaja kilo ringis. „Lootsime ikka vähemalt tonni ära tuua. Pühapäev näitas, et kala meres on,” jäi Jüri Jürgens sadamas napisõnaliseks.

Lootus sureb aga viimasena. „Räim läheb väiksemaks. Suurt räime me enam ilmselt välja ei tõmba. Aga mine tea, võib-olla saame veel mõned tonnid,” arutles Jürgens. Ka täna hommikul kell viis astusid mehed Nasval paatidesse. Kõigepealt vaadatakse mõrrad üle Järve all, siis sõidetakse Abruka äärde. Tagasi Nasvale, kas täislastis või mitte, jõutakse kella kaheksa paiku.

Print Friendly, PDF & Email