Päikseline päev Orissaare internaatkoolis

Päikseline päev Orissaare internaatkoolis

 

Orissaare internaatkoolis toimus vabariiklik sanatoorsete koolide IX taidluspäev. Juba üheksandat aastat said kokku kuus Eesti sanatoorset kooli, et koos mõnusalt aega veeta, teiste tegemistest aimu saada ja vanu-uusi sõpru kohata. Eile lõunast alates oli Orissaare internaatkool täis mõnusat suminat ja sigimist-sagimist. Majja sisenejaid võttis vastu värviline plakat: „Ootasime teid külla!”

Seekordse ürituse peakorraldaja Orissaare internaatkooli huvijuht Anneli Kaljuste rääkis, et eelmisel aastal Tallinnas toimunud taidluspäeval otsustati aastal 2007 korraldada üritus Orissaares: „Igal aastal saame kuskil koolis kokku – see käib külakorda.” Kohal olid Tallinna K. Pätsi vabaõhukool, Keila-Joa sanatoorne internaatkool, Helme sanatoorne internaatkool, Vastseliina sanatoorne internaatkool, Haapsalu internaatkool ja võõrustajakool Orissaare ise.

Kantrikavad: laul, tants ja muusika

Taidluspäevade põnevamaks tegemiseks on igal aastal välja mõeldud erinev teema. „Mõni aasta on näidendid, siis on laulukavad, stiilikavad,” tutvustas Kaljuste, lisades, et tänavu on teemaks kantri.

Koolide etteasted kestsid kokku pea kaks tundi. Vastseliina kooli katkendis muusikalist „Oklahoma” oli kõik väga paika seatud, oskuslikult ette mängitud, lisaks võideti publiku südamed veel ilusate lauluhäältega. Tallinna kooli „Oklahoma” oli sisuliselt rohkem mänguline, samuti kasutati rohkem rekvisiite ja laval oli kokku vähemalt paarkümmend osatäitjat. Keila-Joa loo „Kantri-Joa show” julge kauboi võlus publiku südamed esimesest hetkest, kui noormees lavale tuli ja algavat show’d inglise keeles tutvustas ning seejärel klaveril võimsa kantriloo maha mängis.

„Kantrist nii ja kantrist naa – lusti kaasa meiega” oli Helme kooli esituses lõbus ja mänguline, kus etteasteid sidus baikateki abiga tehtud „hobune”. Orissaare kavas „Kantriga kevadesse” oli kõige rohkem kasutatud erinevaid pille (pudelipill, mitut sorti kõristid, kitarr, klaver jt) ja vahvad puuhobustel ratsurid peakauboi juhtimisel esitasid tõeliselt meeldejääva tantsu.

Viimasena esinenud Haapsalu kooli lugu „Suvised uned” oli teistest erinev: see oli lühike ja lisaks tavalistele tantsijatele olid laval ka ratastoolitantsijad, samuti oli nende laulja ratastoolis ning rõõm oli näha-kuulda, kui võrdselt hästi kõik esinejad oma etteastetega toime tulid.

Žürii, kuhu kuulusid haridusametnik Lea Kuldsepp, tantsuõpetaja Anne Keerd ja Orissaare kultuurimaja juhataja Anu Viljaste, kuulutas grand prix’ vääriliseks Helme sanatoorse internaatkooli. Laureaadi tiitli pälvis Vastseliina kool. Žürii hinnangul olid kavad tehtud ääretult positiivselt, säravalt ja suure lustiga. Igast kavast tõsteti esile osatäitjaid.

Kohtumine vanade ja uute sõpradega

Kuigi üritus on ühepäevane ja hommikul vara Orissaarde teele asunud õpilased õhtuks taas oma kodulinna jõuavad, kinnitasid osalejad, et taidluspäevad on alati väga toredad. Haapsalu tüdrukute meelest on tore leida uusi sõpru. Tüdrukud arvasid, et kindlasti jäävad neile meelde tänased etteasted, eriti aga Orissaare kooli esinemine: „See oli lahe, see oli naljakas ja meeldis.” Orissaare internaatkooli õpilased, kes on ka varem taidluspäevadel osalenud, kinnitasid, et oli väga tore kohata vanu tuttavaid ja leida uusi. Eriti meeldis noortele tänavuaastane kantristiil ja see, et sai nii laulda kui ka tantsida ja muudki teha.

Järgmisel aastal toimub taidluspäev Helme sanatoorses internaatkoolis, teema selgub järgmise õppeaasta alguses.

„Sellist üritust teist rohkem ei ole, see on päev, mida oodatakse,” võttis Anneli Kaljuste vahva päeva otsad kokku.

Print Friendly, PDF & Email