Leisi leiutajad võitsid preemia

Leisi leiutajad võitsid preemia

 

Üleriigilisel noorte leiutajate konkursil “Muuda koolielu paremaks!” võitsid Leisi keskkooli õpilased Rander Süld ja Joonatan Humal keskmises vanuserühmas oma elektrilise jalatsipuhastajaga peaauhinna.

Kuuenda klassi poisid Rander Süld ja Joonatan Humal otsustasid oma sõnul konkursil kandideerida kohe, kui vastavat kuulutust nägid. „Arutasime, mis võiks olla kooli jaoks kõige vajalikum,” meenutas Rander leiutamisprotsessi algust.

Esialgsest kahest ideest jätsid poisid nõrgema (nurgapeeglid kokkupõrgete ärahoidmiseks koolis) kõrvale ning asusid joonistama elektrilise jalatsipuhastaja mudelit. „Välisjalanõudega tuleb kooli palju mulda ja muud sodi,” põhjendas Joonatan masina vajalikkust.

Paari päevaga oli kavand valmis ja teele saadetud. „Nädal enne kutse saamist mõtlesime, et see saatmine läks küll tühja, aga siis tuli kiri, kus kutsuti Tartusse autasustamisele,” rõõmustasid poisid.

Konkurentide töid hindavad poisid kõrgelt. „Kõik tööd olid head,” ütles Joonatan ning tõi näiteks masina, mis kooli ukse juures näeb ära, kas õpilasel on taskutes sigarette või muid keelatud esemeid. Randerile avaldas muljet lendav koolikott.

Seda, kas nende leiutis kunagi paberi pealt ka kaugemale jõuab, s.t reaalsuseks saab, poisid hetkel öelda ei osanud. „Võiks küll,” avaldasid nad lootust, kuid tõdesid, et kui seda ise teha, oleks vaja rohkem oskusi.
Klassijuhataja Anu Noore sõnul on poisid tublid õpilased, kes leiutamisel juhendaja abi ei vajanud. „Neil on palju pealehakkamist,” kiitis õpetaja.

SA Teadushariduskeskus AHHAA juhataja ja žürii liige Tiiu Sild võrdles Leisi poiste leiutise tekkelugu märkepaberi omaga. „Kunagi leiutas üks mees liimi, mis aga hästi ei kleepinud. Teine mees tuli ja pakkus välja kleepuva märkmepaberi idee,” põhjendas Sild. Tema sõnul tegi saapapuhastaja eriliseks asjaolu, et Rander ja Joonatan on täiustanud juba olemasolevat ning saanud tulemuseks täiesti uue ja vajaliku toote.

Konkursi peakorraldaja ja žürii liikme Maarja Ülperi hinnangul oli võistluse tase ootamatult kõrge. Hindamisel võeti tema sõnul aluseks see, et leiutis tõesti muudaks koolielu paremaks. „Asjad ei pidanud tegelikkuses rakendatavad olema,” ütles Ülper ning tõi näiteks
Kaarma põhikooli õpilase Janno Siimu ajamasina, mis viib õpilase ajas tagasi kontrolltöö vastuseid parandama.

Haridus- ja teadusministeeriumi, Disaini Innovatsioonikeskuse ja AHHAA teaduskeskuse korraldatud õpilaste leiutamiskonkursile “Muuda koolielu paremaks!” laekus üle 700 töö. Hindamine toimus kolmes vanuserühmas: 6–10a, 11–15a ja 16–19a.

Print Friendly, PDF & Email