Vähitekitajat gaasi on ka Saaremaa majades

Eelkõige Põhja-Eestis probleemiks muutunud kopsuvähi tekitaja radoon on levinud ka Saaremaal.

Eilne Postimees kirjutas maakoorest välja tungivast radioaktiivsest gaasist radoonist, mis põhjustab Eestis ligi sada kopsuvähi juhtu aastas. Kõige suurem on radoonioht Põhja-Eestis, kus radioaktiivne gaas pärineb paarikümne meetri sügavuselt diktüoneemakildast.

Küllaltki halb on olukord ka Lõuna-Eestis, kus radooni allikaks on moreen, mis võib olla paiguti maapinnas vaid paari meetri sügavusel.

Eestis pinnase radoonitaset uurinud Eesti Geoloogiakeskuse juhtivgeoloogi Valter Peterselli sõnul jääb Lääne-Eesti saartel radooni tase pinnaseõhus valdavalt normi piiresse. Kuid siingi ületab radoonisisaldus mitmes vaatluspunktis pinnaseõhus lubatud normi, esmajärjekorras Saaremaa lõunaosas ning Hiiumaal Kärdla kandis. „Saaremaal on mõnes mõttes olukord parem kui Eestis keskmiselt, kuid ka siin on terves reas piirkondades radoonirisk ja ehitamisel tuleks võtta meetmeid, et gaas hoonesse sisse ei pääseks,” rääkis Petersell.

Eelkõige pidas ta silmas Kuressaarest põhja poole jäävat Saaremaa keskkõrgustikku kuni põhjarannikuni välja.

Hiljuti tellis üks ehitusfirma uuringu Kõrkvere kandis ja sealgi oli tase ühes punktis lubatust kõrgem. Kuna Eesti on kõrge radooniriskiga maa, siis nõuavad paljud soomlased, kes tahavad siia ehitada, kohe radooniuuringut, rääkis Petersell. Enamik ehitusfirmasid ei ole radooniprobleemiga kursis ega arvesta sellega ka elamuehitusel, rääkimata majaomanikest ja uute elamute ehitajatest.

Läinud aastal radooniteemalise magistritöö kaitsnud keskkonnaministeeriumi kiirgusspetsialist Evelyn Pesur ütles Oma Saarele, et majade siseõhu uuring näitab, et saartel on ainus radooniohtlik piirkond Kärdla kant Hiiumaal. Saaremaal uuriti kokku 40 elumaja Kuressaare linnas, Kaarma, Orissaare, Leisi, Mustjala ja Muhu vallas. Kokku avastati kolm maja, kus radoonitase oli lubatust kõrgem. Majad asuvad Kaarma vallas, Kuressaare linnas ja Muhu vallas. Muhus uuritud majas oli radoonisisaldus lubatust peaaegu poole kõrgem.

Radooni tuppa imbumist aitab vältida korralik põrandaalune õhutussüsteem, aga ka radoonikile paigaldamine vundamendi alla. Radoonitaseme mõõtmiseks elumajas, korteris või kontoris saab Eesti Kiirguskeskusest tellida postiga koju detektorid. Eesti Geoloogiakeskusel on aga seadmed radooni mõõtmiseks pinnases, mida tasub teha enne uue maja vundamendiaugu kaevamist.

Print Friendly, PDF & Email