Valjala lasteaiamaja kummitab varinguoht (6)

Valjala lasteaiamaja kummitab varinguoht

 

Valjala vallavalitsus loodab saada riigilt raha, et remontida kohalik lasteaed, mida juba aastakümneid ohustab sissevarisemine.

Valjala vallavanem Kaido Kaasik ütles Oma Saarele, et lasteaial on pidevalt probleeme ühe vaheseinaga, mis kipub ära vajuma ning mida on korduvalt toestatud juba kolhoosiajast saadik. „Ehitusjärelevalve hoiab majal kogu aeg silma peal ja mõõdab pragusid, et asi hullemaks ei lähe,” ütles vallavanem.

Möödunud aastal tekkisid kuulujutud võimalikust varinguohust lasteaias, mistõttu osa lapsevanemaid kartsid lapsi lasteaeda saata. Valjala valla lepinguline ehitusspetsialist Ahto Saar ütles Oma Saarele, et ehitusekspertiis tuvastas paneelides ohtlikud praod ja täielikult äravajunud kandeseina. „Asi oli hullem kui arvata võis, olukord oli päris tõsine,” ütles Ahto Saar. „Seal ei olnud lihtsalt praod, vaid käsi mahtus juba seinapragude vahele.”

Möödunud aasta lõpus likvideeriti varinguoht maakonna ühes suuremas maalasteaias. Vastasel juhul oleks umbes poole aasta pärast olnud lasteaias varing, mis oleks kaasa toonud 30-40 ruutmeetri katuslae sissekukkumise. Varingu alla oleks jäänud lasteaia juhataja kabinet, samuti saali ja rühmatubasid ühendav vahekoridor.

Valjala lasteaia juhataja Marina Tamm ütles Oma Saarele, et jutud hoone varisemisohtlikkusest on lastevenemate poolt natuke ülepaisutatud. „Me oleme nende lastevanematega ka rääkinud ja nad on mõistnud ning vabandust palunud, et nad sellise asja välja tõid,” ütles Marina Tamm. „Ma ei hinda olukorda nii ohtlikuks, et lapsi ei või sisse lasta,” nentis ta. Lasteaia juhataja lisas, et hoone vajab kapitaalremonti.

Ahto Saar märkis, et kuigi varisemisoht on praegu likvideeritud, ei ole lasteaias sugugi kõik korras. „Välisseinad on pragunenud ja neid tuleb kindlustada,” ütles Saar. Väga palju on just vajumispragusid, aga need ei ole nii hullud, et lasteaed tuleks sulgeda.” Hoone tuleb soojustada ja välja vahetada kõik tehnosüsteemid.

Kaido Kaasik ütles, et lasteaia remontimiseks taotleb vald raha kohaliku omavalitsuse investeeringutoetuse kavast (KOIT kava). Remondi maksumuseks hindas vallavanem 5-6 miljonit krooni.

Saare maavalitsuse haridusosakonna juhataja Raivo Peeters ütles Oma Saarele, et ta on Valjala lasteaia probleemidega kursis, kuid ehituslikult on üsna kehvas seisus teisedki maalasteaiad, näiteks Astes ja Orissaares.

Print Friendly, PDF & Email