Sellest, kuidas Abrukal karjalaskepäeva tähistati

Sellest, kuidas Abrukal karjalaskepäeva tähistati

 

Kõik, mis täna tehtud ja öeldud, seda enam muuta ei saa, seda võib ainult parandada, täiendada või ümber teha. Olematuks aga ei muuda seda miski. Kui palju me tegelikult mõtleme sellele oma igapäevases rutakas elus? Kõik justkui toimib iseenesest ja omaette. Tegelikult sünnib iga päev meie ümber midagi, sünnib ajalugu. Nii ka praegu.

Sellest, millal me teiega, head lugejad, viimati kohtusime, on möödas kõigest nädal, ainult seitse päeva. Aga millegipärast tundub mulle, nagu oleks möödas terve igavik. Põhjus on ilmselt lihtsam, kui arvata võiks. Päevad on küll pikemad ja oma osa mängib selles ka kella keeramine. Asi aga seisab minu meelest hoopis selles, et soojad ja päikeselised päevad süstivad inimestesse positiivsust, optimismi ja teotahet. Nii jõuad sa hoopis rohkem, oled pidevas liikumises ja tegevuses ning aeg, milles elad ja toimetad, läheb lennates. Ega siin, neid lugusid kokku pannes, saa ilusat ilma raisata. Arvuti ja muu aparaadi taga istud ikka õhtuti, siis, kui väljas pimeneb, või hoopis varahommikul, kui päike ja päev alles ärkavad.

Elu Abruka saarel veereb ilusasti ja muredeta nagu hernes. Kõik on terved ja kevadtöödega hõivatud. Hommikust õhtuni. Eks see ole ka loomulik. Ilusad ilmad ei kesta ju igavesti. Neid üritavad ära kasutada kõik, kes saarel või kellel siia asja. Ehitajad valmistuvad ehitusmaterjalide veoks saarele. Nii kui materjal kohal, läheb lahti vilgas ehitustegevus. Vastavalt taotlusele peab Abruka sadama juurdeehitis valmima juunikuuks. Augustiks aga peab Abruka Muuseumi Seltsi maja juures valmis saama vabaõhulava koos publikule mõeldud istepinkide ja muu tarvilikuga.

10.-12. augustini aga võõrustab Abruka saar Eesti
Saarte Naiste Folklooripäevast osavõtjaid. Osalejate arv on eeldatavalt 200 kuni 250 inimest. Nii peaks vastvalminud vabaõhulava oma esimesed ristsed ja vastupidavuskontrolli kuhjaga kätte saama. Kui sajad saare naised neilt lavalaudadelt on üle käinud ja seinad, postid ja põrandad ikka paigas on ning katus veel vihma kannatab, siis püsib see ehitis kaua, kui mitte öelda igavesti.

See kõik on lähitulevik, enne seda aga tuleb, 1. aprilli naljad üle elatud, valmistuda kevadpühadeks, mis ju juba sel nädalal kätte jõuavad. 5. aprillil on vaikne neljapäev ja 6. aprillil Suur Reede. Ilmselt pole Eestimaal inimest, kes ei teaks selle päeva tähendust.

Nüüd aga kõige tähtsama juurde. Nimelt lubas Abruka Maanaiste Selts pühapäeval, mis täiesti juhuslikult langes ka esimesele aprillikuu päevale, senisest pidulikumalt tähistada karjalaskepäeva. Lubatud oli, et üles astuvad muusikud ja muidu muhedad mehed Abrukalt ja teistelt naabersaartelt nagu Vahaselt, Tulpalt, Linnusitamaalt ja mujaltki.

Kavas öeldi olevat rohkelt meelelahutuslikke ja rahvus-sportlikke ettevõtmisi. Huvi tõstmiseks ja muidu magusaks külakostiks olid ruhnlased lubanud kohale tulla oma 40-kilose šokolaadist karuga, mille nad hiljuti lätlastelt kingiks said nii öelda oma karu katteks, kes ju Lätti pages. Öeldi, et kohapeal toimub lisaks traditsioonilistele üritustele ka palju uudseid rahvusmänge, nagu karjalaske täpsusvõistlus ja pullitegemise kiirusvõistlus ning teised.

Esmakordselt Eestis taheti läbi viia ka pullimuna lõikajate meistrivõistlused Abruka Arhipelaagi Rändkarikale. Erootilis-etnograafilise kava ja šõuga oli kodupubliku ja külaliste ees lubanud üles astuda ka meie oma naiste bänd ehk pande, nagu nad ise ütlevad, Abruka Juuli ja Abruka Maali. Korraldajad tõotasid kõigile kohaletulnutele kuhjaga üllatusi, lisaks prisket kõhutäit ja kanget keretäit ning muidu lahedat olemist ja kena kevade jätku Abruka saarel.

Atraktiivsuse tõstmiseks ja segaste omanikusuhete laabumiseni on Kuressaare Jahisadam ajutiselt üle viidud Tori jõe suudmesse, samas saab ka täiendavat informatsiooni Abrukale sõiduks, teatasid korraldajad reedel Kadi raadios, kutsudes kõiki pidulikule karjalaskepäevale.
Oma silm on kuningas, nii et kõik olite lahkelt oodatud. Ju siis käisite ka ikka?

Kõike kena ja nägemise-kuulmiseni!

Print Friendly, PDF & Email