Prohvet: „Naine kas tuleb ja on, või jääb hoopis tulemata”

Prohvet: „Naine kas tuleb ja on, või jääb hoopis tulemata”

 

Salme vallateatri etendus A. Uustulndi „Naistele mehed, meestele meri…”

Päev pärast teatripäeva olime kutsutud Salme rahvamajja vallateatri peaproovi, kus mängiti A. Uustulndi lugu „Naistele mehed, meestele meri…” Oli suur rõõm ja au näha midagi nii rahvalikku ja südamega tehtud asja, et kerge oli sealt lahkuda.

Minu jaoks on olemas kahte sorti lavastusi: etendus kas paneb mind tükiks ajaks mõtlema (võtab mind enda maailma) või on tükk niivõrd nauditav, et tunned head meelt käesolevast hetkest. Oluline on siin ja praegu. Just seda viimast tundsingi Salme vallateatri etendust vaadates.

Kas saakski enam olla paremat kooslust, kui üks maapiirkonna teater ja rahvalik lugu. Kui mõnusalt paitas kõrvu kohalik murre ja kui suur oli äratundmisrõõm kalamehi kastide juures elu üle teoretiseerimas näha.

Albert Uustulndi lugu räägib elust, selle valupunktidest ja pisut ka rõõmudest. Naistele olulised teemad on muidugi perekond, eeskätt mehed, siis lapsed, meeste jaoks ent meri, järgi tulevad naised ja lapsed. Kibedaks teeb elu aga alkohol. Hea meel on tõdeda, et lugu ei muutunud nö seebiooperiks, vaid oli ette kantud sellise veendumusega, et olen kindel: selliseid tegelasi on päris elust kuhjaga võtta.

Raske on uskuda, et need inimesed, keda laval võib näha, teevad igapäevaelus sootuks teisi asju. Enamiku juures torkab silma sügav anne teha teatrit, see on neil veres. Ja välja paistab see mängulustis, kerguses – ka raskematel hetkedel ja soovis teha oma rolli hästi. Ning see kukubki neil hästi välja. Eks on ka väiksemaid kohti, mida annab lihvida, et tekst veel paremini saali jõuaks, ent valdavalt on kõik nii omanäoline ja arusaadav, et pisivigu ei panegi peaaegu et tähele.

Salme kultuurimaja on selliseks mängupaigaks ideaalne. Lavakujunduses kasutatud võrgud ja kalakastid lähevad lausa kümnesse, mis kunstnik Tuuli Pärteli poolt tabavalt valitud. Samuti väärivad tunnustust muusikaline kujundus (Anita Kangur) ja fotod tagaseinal (Helle Timm).

Kui soojaks läks südames, kui tuttavat Kaunispe sadamat nägin. Tore, et on märgatud meie kodukoha ilu ja erilisust ning see on kaasa võetud teatrisse. Just meri ja meie sadamad, kadakased loopealsed ja liivarannad – kui seda näed ka teatris, siis tuleb taas meelde, et elad vägagi erilises paigas.

Hämmastavalt sujuvalt on kokku pandud kogu lavastus. Sisenemised, väljumised ja näitlejate paigutus on nii paigas, et tekib võrdlusmoment profiteatriga. Olen näinud oluliselt kehvema liikumisega etendusi kutselises teatris, nii et lavastaja Maire Sillavee töö on lihtsalt kiiduväärt.

Ei saa ka mainimata jätta peaproovi vaheaegadel nähtut, kus kõik näitlejad ja juhid ühtäkki lavapoisteks muutusid. Kui vaja sättida prožektorit – teeme ära, vaja parandada lavakujunduses võrgukardinaid – saab tehtud. See ongi see, mis teeb rahvateatri eriliseks. Kõik on ühe asja nimel väljas ja tegemisi nauditakse kogu hingest. Juba majja sisenedes võttis meid vastu rõõmus õhin, kui nägime proovi kiirustavaid näitlejaid. Kust küll tuleb see energia ja isu teha teatrit pärast väsitavat tööpäeva? Ent ilmselt ongi võtmeks see, et tahetakse teha midagi koos.

Mis allkirjutajasse puutub, siis tunnustan enim ehk seda, et nähtud teatritükk ei ole viidud ülepeakaela kaasaega või pole seda muul moel moderniseeritud. Tehakse nö maavillast asja ja tehakse õigesti. Sest milleks inimene läheb teatrisse – ikka selleks, et ennast kelleski ära tunda või nutta või naerda kellegagi koos.

Mina rõõmustasin koos nende näitlejatega, sest hakkama on saadud tubli lavastusega ja julgelt soovitan seda vaatama minna ka nendel, kes tüdinud kaasaegsetest ülimalt populaarsetest teatritükkidest. Te näete seal eht saare asja ja kui teemad ongi raskevõitu, siis näitlejad teevad selle mänguga nii palju kergemaks, et ehk muutub nende elugi pisut rõõmsamaks.

A. Uustulnd “Naistele mehed, meestele meri …” esietendus on täna kl 20. Salme kultuurimajas.

Lavastaja Maire Sillavee, muusikaline kujundus Anita Kangur, lava ja kostüümid Tuuli Pärtel, merefotod Helle Timm, arvutitöö Ivi Saar.

Osatäitjad: Meelis Juhandi, Viljar Merivald, Viljer Lõbus, Lembit Uustulnd (hääl telefonis), Mati Schmuul, Kalmer Poopuu, Andrus Oder, Rein Tiitma, Valdur Kanne, Ain Kuusk, Margus Rajaver, Mikk Rajaver, Toomas Pavel, Annika Juhandi, Piia Mägi, Tea Merivald, Helle Timm, Marika Sark, Maarja Oder, Reet Sillavee.

Print Friendly, PDF & Email