Uus valitsus teeb tööandjatele töötajate koondamise lihtsamaks

Ajalehe Postimees andmetel sisaldab värske koalitsioonilepe punkti, milles loodav valitsusliit lubab „tänapäevastada ja muuta paindlikumaks tööjõuturu.” Selleks võtab valitsusliit vastu uue töölepinguseaduse, mis muuseas peaks ettevõtjale lihtsamaks tegema töötajate koondamise.

Vahetult valimiste eel nõudsid tööseadusandluse muutmist oma manifesti avaldanud tööandjad, väites, et koondamiskulud käivad väikefirmadele üle jõu ja koondamise tingimused on liiga keerulised. Samu nõudmisi kordasid nad veelgi jõulisemalt pärast Reformierakonna valimisvõitu (vt Oma Saar 13. märts).

Nüüd on töölepinguseaduse muutmist toetama asunud ka uue võimuliidu osaliseks kutsutud sotsiaaldemokraadid.

„Töölepinguseadusest on praegu puudu turvaline paindlikkus,” kommenteeris Postimehele Sotsiaaldemokraatliku Erakonna aseesimees Eiki Nestor. „Paindlikkus annab võimalusi tööturul lihtsamalt käituda, eriti siis, kui asi läheb nigelaks.” Nestori sõnul ei osata paindlikkust seni hinnata, kuni majandusel läheb hästi, kui majandusel aga nigelalt läheb, hakatakse sellest aru saama.

Eesti Ametiühingute Keskliidu juht Harry Taliga aga väitis, et uute töökohtade loomist ja töökohalt töökohale liikumist ei takista Eesti praegused seadused karvavõrdki ning seadustega ei saa tööturgu jäigemaks ega paindlikumaks muuta. „Eesti tööturg ja töösuhted on vägagi paindlikud, näiteks tööleping on võimalik lõpetada poolte kokkuleppel, kusjuures kokkuleppe sisu osas on osalistel täiesti vabad käed,” kaitses Taliga kehtivat töölepingu seadust.

Ametiühingute hinnangul eeldavad lihtsamad koondamisreeglid ka seda, et kasvaks töötukassast makstava hüvitise suurus ja maksmise aeg. Samuti peaks riik kulutama rohkem töötajate koolitamiseks, et inimesed oleks valmis uut töökohta vastu võtma.

Print Friendly, PDF & Email