Saarlaste töökohad lähiaastatel säilivad, kohalikud firmad Hiina tööjõus ohtu ei näe

Välisturule tootvate Saaremaa ettevõtete juhid usuvad, et Hiina odav tööjõud neid lähiaastatel ei ohusta ning saarlaste töökohad säilivad.

„Hiinas toota on muidugi odavam, aga meie kaitserelv on kvaliteet ja tarneaegade täpsus,” ütles firmade Merinvest OÜ ja Saare Martex OÜ juht Enn Meri.

Meri ütles, et nende välispartneritest osanikud tegelevad toomisega ka Hiinas, kuid Saaremaal nad tegevust lõpetada ei kavatse. Saaremaa kasuks kõnelevad aastatega kogutud kompetents, kogemused ning paranev tootlikkus. 187 töötajaga Merinvest toodab tihendeid ja membraane Lääne-Euroopa autotööstusele, 47 töötajaga Martex aga kummidetaile Rootsi masinatööstusele. Martexil valmib Kuressaares sügiseks uus tehas, kuhu 2008 aasta kevadeks võetakse juurde 40-50 uut töötajat.

Inglastele kuuluva juhtme-köidistetootja Volex Estonia OÜ juhatuse liige Margus Tang ütles, et lähima 5-10 aasta jooksul Hiina tööjõud neile ohtu ei kujuta. „Volex on juba ammu Hiinas, sest teatud asju on seal kasulikum toota, kuid on asju mida on praegu siin kasulikum toota,” ütles Tang. Saaremaa eelistena tõi ta esile toodangu kvaliteeti, võimet teha kiiresti muudatusi toodangus ja lühikest tarneaega. Ettevõttel on Saaremaal üle 230 töötaja ning põhitoodanguks on juhtmeköidised auto- ja lennukitööstusele.

Elektroonikafirma Enerpoint Saare juht Erik Keerberg ütles, et likvideerimise ohtu pole näha juba seetõttu, et 90 protsenti toodangust sünnib ideest kuni valmistamiseni kohapeal.

„Klient on meiega oluliselt tihedamini seotud kui pelgalt allhanke korral. Me ei ole allhanke firma,” ütles Keerberg. „Meie partiid on suhteliselt väikesed ja me toodame palju erinevaid modifikatsioone. Ei ole mitte mingisugust ohtu, et Hiina hakkaks meie käest tööd ära võtma.”

170 töötajaga Enerpoint Saare projekteerib ja valmistab elektroonikaseadmeid vastavalt tellimustele. Firma klientideks on juhtivad saunatehnika ning kütte- ja külmutusseadmete tootjad Skandinaavias ja Hollandis.

160 töötajaga elektroonikafirma Incap Electronics Estonia OÜ juht Allan Lipu ütles, et ettevõtte liigub tõusvas joones ning Hiinast mingit ohtu ei terenda. „Meie ei tegele masstööga või olmetoodete valmistamisega vaid teeme professionaalelektroonikat, kus on tähis oskused ja kvaliteet,” lausus Lipu. „Meie tarneajad tellijatele Põhja-Euroopas on alla 24 tunni. Hiinast või Singapurist sellise kiirusega tooteid kohale ei too.”

Saiklas Norra firma tellimusel invatoolide katteid ja detaile tootva Estnortex OÜ juhatuse liige Kaljo Rahnik ütles, et Hiina tööjõud on neid ohustanud ja hiinlaste tõttu on nad erinevatel aegadel kaotanud ka osa oma tellimustest. „Toodangut, mida me antud hetkel teeme, ei saa Hiinasse üle viia, sest tihe hankeaeg on oluline,” ütles Kaljo Rahnik.

Õmblusfirma Adniel tootmisjuht Marika Harjus ütles, et nad ei ole musta stsenaariumi peale isegi julgenud mõelda. Tema sõnul ei ole praegu ettevõtte tulevikuga seoses õhus ühtegi kurjakuulutavat märki.

Ajaleht Oma Saar kirjutas eile, et Kuressaares tegutsev õmblusfirma Peleriin Medical OÜ lõpetab tegevuse seoses tellimuste mahu järsu langusega, mille põhjustas saksa partnerfirma siirdumine üliodava tööjõuga Hiinasse. Seoses ettevõtte likvideerimisega kaotab Kuressaare linnas lähiajal töö ligemale 100 inimest.

Print Friendly, PDF & Email