Mälestusmärgi avamine oli Merekultuuri Seltsi aasta tegu

Mälestusmärgi avamine oli Merekultuuri Seltsi aasta tegu

 

Saaremaa Merekultuuri Seltsi aastakoosolekul pidas seltsi juhatuse esimees Rein Sepp möödunud aasta tähtsaimaks sündmuseks mälestusmärgi avamist 17. juunil Möldri rannas – paigas, kus ehitati ja veeskati Saaremaa viimast puust purjelaeva.

Ainulaadse mälestusmärgi detailid valmistas seltsi liige Arvi Prei. Talgutöö korras paigaldati ausammas paika mullu 20. mail.

Traditsiooniline ajalookonverents õnnestus igati Kuressaare merepäevade aegu. Möödunud aasta 5. augustil kuulasid Meri hotelli konverentsisaalis ettekandeid nii seltsi liikmed kui ka huvilised Saare- ning mandrimaalt. Lektoriteks olid Eesti ja Läti ajaloolased ning merendustegelased, kes rääkisid Saaremaa ja Kuramaa merelistest kontaktidest.

Seltsi traditsioonide hulka võib arvata ka õppereisid merelistesse paikadesse. Juulikuu keskel külastasid saarlased Ida- ja Lääne-Virumaad. Reisi kestel tutvuti Rakvere linnaga, Kunda sadamaga, Kalvi mõisaga, Sillamäe sadamas seisva reisiparvlaevaga Vironia, Ontika kauni pankrannikuga, Sinimägede lahingupaikade ja Kuremäe kloostriga.

Kollektiivselt sõitsid seltsi liikmed jälgima Võidupüha mereparaadi Küdema lahe äärde vastavatud Saaremaa sadamasse.

Oktoobrikuus kutsus Saaremaa Merekultuuri Seltsi tütarselts Salava huvilisi laevaehitusmeistrite päevale Pilguse mõisa. „See oli tõeliselt huvitav ja hästi korraldatud üritus,” märkis Rein Sepp.

Talvekuu keskel käis saarlastel külas sõjaajaloolane Mati Õun, kes kõneles 1941. aasta traagilistest sündmustest Soome lahel, kui Tallinnast lahkumisel hukkus nii kümneid laevu kui tuhandeid inimesi.

Aruande esitaja peatus veel teistelgi ettevõtmistel ja teavitas seltsi osalusel teoks saanud projektidest.

Salavalaste eestvedaja Urve Vakker esitles Kuressaares Merekultuuri Seltsi tütarseltsi Salava lippu ja tutvustas selle aasta plaane. Salava tänavuse fotokonkursi teema on „Mereannid 2007”. Piltide esitamise viimane tähtaeg on 1. november.

„Pildistada võib kõike huvipakkuvat, mida meri kaldale toob ja mida merest saada,” seisab juhendis.

Eesseisvatest plaanidest rääkides rõhutas Rein Sepp seltsi juhatuse liikme Tõnu Veldre koostatud eelprojekti „Meremuuseumi rajamine Saaremaale”. Sepp tundis heameelt selle üle, et projekti toetab Saare maavalitsus. Samast projektist kerkis esile ka Kuressaare merekeskuse rajamise idee.
Seltsi ootab ees tegus tööaasta. Suveks plaanime taas õppeekskursiooni, seekord sõidame Paldiskisse ning Kuressaare merepäevade ajal leiab aset ajalookonverents, ütles Sepp.

„Salava seltsiga me teeme palju koostööd. Aprillis korrastame talgute korras ühiselt Papisaare sadama ümbrust,” andis Rein Sepp teada 2007. aasta tähtsamatest kavadest.

Print Friendly, PDF & Email