Kulu põletamine on ohtlik ja keelatud

Möödunud aastal registreeriti Eestis ligi 5000 kulupõlengut, nendes hukkus neli inimest. Sellega seoses hoiatab päästeamet, et kulu põletamine on ülimalt ohtlik ning võib kaasa tuua pöördumatuid tagajärgi.

Kulu põletamine on keelatud alates lumesulamisest kuni sügisvihmade saabumiseni ehk ajal, mil looduses on tuleohtlik aeg. Tuleohtliku aja alguse määrab Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituut.

Saaremaa päästeosakonna vanemspetsialist Jüri Zabellevitš ütles, et Saare maakonnas registreeriti läinud aastal 99 metsa- ja maastikupõlengut. „Kui vaadata neid põlenguid omavalitsuste kaupa, siis on liidrikohal Kaarma vald,” märkis ta.

Möödunud aastal hukkus maastikupõlengu läbi Saaremaal üks inimene. Jüri Zabellevetši sõnul leidis kurb vahejuhtum aset Lümanda vallas, kus inimene püüdis kontrolli alt väljunud tuld ise kustutada ja jäi vingu kätte.
Maastikupõlengute tõttu hävis Eestis läinud aastal ligi 80 hoonet. Ka selle kurva statistika seisukohalt vaadatuna on Saaremaa halvas valguses.

Nimelt toimus Kihelkonna vallas mullu 40 ha suurune maastikupõleng, kus tuleroaks langes kaks elumaja ja kuus kõrvalhoonet. Kaheksa hoonet õnnestus tuletõrjujatel tookord päästa.

Läinud aastal Saare maakonnas toimunud suurematest metsa- ja maastikupõlengutest nimetas Jüri Zabellevitš veel Mustjala vallas Panga külas toimunud 50 ha suurust põlengut, Mustjala vallas Järise külas 22 ha suurust põlengut ja Laimjala valla 15-ha põlengut.

Zabellevitš rõhutas, et kulu põletamine on ebaseaduslik ja keelust üleastujate tabamiseks teevad õiguskaitseorganid sel aastal regulaarselt kontrollreide, kusjuures süüdlasi võib oodata kuni 18 000 krooni suurune rahatrahv.

Mis puutub lõkketegemisse koduaias, siis seda Zabellevitši sõnul keelata ei saa. Samas märkis ta, et lõkketegemisel tuleb kinni pidada tuleohutusnõuetest – lõke peab olema hoonetest vähemalt 15 m ja metsast vähemalt 30 m kaugusel ning lõket ümbritsev pinnas peab olema mittesüttiv.

Kõigele lisaks tuleb tihe-asustusega piirkonnas kinni pidada ka kohaliku omavalitsuse kehtestatud reeglitest, sest põlengu käigus tekkiv suits võib häirida lähikonnas elavaid inimesi.

Print Friendly, PDF & Email