Õppimisest

Õppimisest

 

Tüüpilised probleemid jätkuvad. Imestan selle üle, et minu kahe nädala eest kirjutatud jutust nii vähe kasu oli. Kuna taas pidin nägema töövõimetuid arvuteid ja olukordi, mille lahendamiseks piisas samas kirjeldatust.

1. Piirata koos Windows keskkonnaga laaduvate probleemide hulka, käivitades arvuti turvarežiimi Safe Mode.

2. Minimaalsete vahenditega käivitunud Windowsis saad taastada oma arvuti viimati hästi töötanud seisundi. (Loe 8. märtsi Oma Saart!)
Artiklis avaldatud õpetuse jätsid läbi lugemata ka üsna kogenud arvutikasutajad kategooriast “töötanud arvutiõpetajana” või “määratud arvutite eest hoolitsema”.

Samad võtted Windows 98’ga

Täna tahaksin lisada, et sellesama klahviga F8 saaksid kõrvaldada ka vana Windows 98 käivitumisel ilmnevad tõrked.

Püüad täpselt samamoodi pärast arvuti komponente tutvustavate esimeste tekstide möödumist vajutada umbes sekundiliste vahedega klahvi F8.
Jõudes selliselt käivitumisvalikuteni, valid üles-alla juhtklahvidega rea Command promt only või kui arvuti isegi sellega hangub, siis Safe mode command promt only.

Tulemusena kuvatakse käsurida, millele sisestad korralduse scanreg /restore.

Pärast käivitusklahvi Enter vajutamist saadki valida mõne taastamiskuupäeva, mil sinu Windows 98 korralikult käivitus.
Kui see ei aita, tuleks sooritada enne taastamist kettakontroll käsuga scandisk samalt käsurealt.

Käsurealt antavate korraldustega saab parandada ka Windows XP kõvaketta failisüsteemi vigu, kuid sellest pikemalt mõnes järgmises arvutiloos.
Hoia oma arvutis ainult vajalikku

Ära installeeri oma arvutisse mõttetuid programme. Kui tarbid internetti, uuri enne, mida on arvanud huvipakkuva pro-grammi kohta teised kasutajad.
“Guugelda” (otsingumootor Google) ja õpi, väldi kasutut või kahjulikku juhuslikku lahmimist!

Ka siis, kui suudad eelkirjeldatu abil Windowsi käima saada, uuri läbi sinu arvutile lisatud programmide loetelu (Control Panel – Juhtpaneelist Add Remove Programs – Programmide lisamine).

Kui arvuti käitub problemaatiliselt ja sa ei saa süsteemitaastet kasutada (näiteks vanema Windowsi korral), eemalda pro-grammid, mida sa väga ei vaja.

Kursused algajatele

Kui oled algaja või ei oma mitte mingisugust arvutikogemust, ära karda tulla kursusele!

Sel nädalal lõpetab järjekordne õhtune algajate grupp. 12 tublit erinevas vanuses täiskasvanud õpilast said kokku viiel nädalal teisipäeviti ja neljapäeviti kell 18–20 Kuressaare täiskasvanute gümnaasiumi uues arvutiklassis. Ja täpselt samamoodi nagu eelmisel kuul lõpetanutel on lahkumine taas pisut kurb.

Õppijad on saanud omavahel tuttavaks, keegi ei häbene küsida või märku anda, kui millegagi kimpu jääb.

Oleme vahetanud omavahel hulga elektronkirju ja saatnud elektronsõnumeid sisenemisest hoomamatusse arvutimaailma oma tuttavatele.

Oleme pusinud automaatsete arvutustabelite kallal Excelis ja õppinud info kopeerimise saladusi, arvutitöö optimeerimist.

Loomulikult tuli esimestel tundidel omandada põhilised juhtimis- ja klaviatuuri kasutamise võtted.

Paraku saabub mingist hetkest piir, millest rohkemat ei ole mõistlik sama kursuse raames õppida/õpetada ja klassis tehtud tööle peab järgnema praktiline arvutitöö pikema perioodi jooksul.

Windwos Vista

Uus Windows Vista pakub palju kõneainet. Kahjuks näitab senine kogemus, et täiesti algajal on põhjust sellest pigem hoiduda ja eelistada endistviisi seni levinud Windows XP-d (hinnaga ca 1300 kr).

Kas või põhjusel, et viimane on tõlgitud eestikeelseks ja oma arvuti Windows XP eestindamist õpetatakse ka arvutikursusel.

Lisaks võib sul olla raske saada abi uue Windows Vistaga esinevate probleemide korral. Kuna isegi spetsialistid ei suuda oma senise arvutikogemuse põhjal veel paljudele küsimustele vastata.

Vana Windows 98

Et minu kursustele on oodatud ka need, kes veel isiklikku arvutit ei oma, olen parema õpitulemuse nimel püüdnud pakkuda vanemaid arvuteid koduseks harjutamiseks.

Ka Windows 98’ga töötava arvutiga saab suurepäraselt põhilised töövõtted omandada. Või isegi internetis käia.

Sellega seoses on mul palve edukatele asutustele, et enne kui hakkate oma vananenud arvuteid prügimäele sõidutama, püüdke mõelda neile, kes alles alustavad.

Mul oli rõõm viibida möödunud nädalavahetusel ühes kaunilt remonditud ja sisustatud maakoolis, mille arvutiklass koosnes põhiliselt 1998. aastal toodetud masinatest.

Ehk täpselt samasugustest või isegi väiksema töömäluga kui need, mis on kusagil kellelegi kasutuks muutununa minu kätte sattunud ja mida olen kursustel osalenutele täiesti tasuta jaganud.

Vaatamata meie riigi muljetloovale majandusedule võime nii anda mõnele põnevale asjale veel elupäevi ja vähendada prügikäitluse koormust.

Print Friendly, PDF & Email