Maavanem külastas Euroopa keskpunkti Kärlat (1)

Maavanem külastas Euroopa keskpunkti Kärlat

 

Üleeile jõudis Saare maavalitsuse delegatsioon Kärla valda. Maavanem Toomas Kasemaa hinnangul oli suurimaks üllatuseks fakt, et Kärla vallas Mõnnuste külas asub Euroopa keskpunkt.

Kärla vallavanema Meelis Sepa sõnul leidis huvitava fakti Euroopa keskpunkti kohta vallavalitsuse liige Villi Pihl. Internetipõhise entsüklopeedia Wikipedia andmetel asub Euroopa keskpunkt Kärla vallas Mätasselja külas. Kui me seal antud koordinaate kontrollisime, tuli välja, et tegelikult asub selline koht hoopis Mõnnuste külas, rääkis Sepp.

Maavanem Toomas Kasemaa, kes oli jõudnud uudisega juba lähemalt tutvuda, selgitas, et Mõnnuste küla on Euroopa keskpunkt juhul, kui arvesse lähevad ka kõik mandri-Euroopast kaugel asuvad saared ning Venemaa kuni Uuraliteni.

Vallavanem Meelis Sepa sõnul on plaanis nimetatud asukoht ka tähistada. Euroopa keskpunkt asub endise Kogula lennuvälja lähedal kusagil kadakate vahel, ilmselt eramaal, selgitas Sepp.

Sõmera klubi vallale

Ülejäänud teemadest, mis maavalitsuse ja Kärla valla esindajate kohtumisel arutati, oli maavanema hinnangul üks olulisemaid Sõmera klubi küsimus.

Peame sel aastal andma maavalitsuse hallatavad Sõmera ja Kogula hooldekodu üle AS-le Eesti Hoolekandeteenused, rääkis Kasemaa, kelle sõnul on nii maavalitsuse kui ka Kärla vallavalitsuse soov, et Sõmera hooldekodu suure klubihoone saaks valla käsutusse.

„See on ehitatud Nõukogude Liidu ajal ohvitseride klubiks, seal on üks Saaremaa suuremaid saale,” tutvustas Kasemaa ja selgitas, et kuna Kärla alevis asuv rahvamaja on kaunis halvas seisukorras ja üpris väike, siis oleks Sõmera klubi vallale igati vajalik. Lepiti kokku, et kõigepealt teeb volikogu otsuse, et soovib maja endale saada. Seejärel proovitakse koostöös maavalitsusega leida võimalus soovi rahuldamiseks.

Praegu asuvad Sõmera klubis kontorid, võimlemissaal, juuksurisalong ja kirik ning hooldekodu juhataja Arno Vinni sõnul akustika poolest Estonia kontserdisaali järel paremuselt teine saal.

Kohtumisel käidi välja ka mõte, et vald võiks taotleda endale mõne hooldekodu korpuse, et pakkuda kohapealset hoolekandeteenust. „Hoolekandeteenuste osas peaksid ümberkaudsed vallad koopereeruma,” leidis maavanem.

Tublid allasutused

Visiidi käigus külastati Kärla spordihoonet, mille juhataja Raivo Uusi sõnul on maja pidevalt inimesi täis, käiakse isegi linnast.

Kärla kooli ja lasteaeda lapsi jagub, sest Kärla valla üheks tugevamaks küljeks peab vallavanem Meelis Sepp väga stabiilset rahvastikku. „Kui ümberkaudsetes valdades on igal aastal kolme-neljaprotsendiline rahvastiku vähenemine, siis meil sünnib 10–12 last aastas,” selgitas Sepp.

Oluline tööandja AS Est-Agar

„Kui keegi Kärla vallas töötu on, siis see on puhtalt inimese enda lohakus,” rääkis vallavanem ning lisas, et registreeritud töötuid on Kärlal ainult üksteist, ettevõtteid on ligi kakskümmend, FIE-sid üle viiekümne, suur hulk rahvast käib tööl linnas, Sõmeral ja Kogulas.

Vallavanema sõnul on üks olulisemaid tööandjaid vallas möödunud aastal 40. sünnipäeva tähistanud AS Est-Agar. Firma tegevdirektor Jaanus Kiil ja peatehnoloog Meedi Kõster tutvustasid külalistele tsehhi, kus merevetikatest toodetakse agarainet ehk furcelleraani, mida kasutatakse toiduainetööstuses paksendajana. Est-Agar on ainulaadne ettevõte kogu Euroopas.

Print Friendly, PDF & Email