Austades ja mälestades Helgi Allikut (1)

Austades ja mälestades Helgi Allikut

 

Mõistus ei luba uskuda, et Helgi Allik, viljakas tantsulooja ja -õpetaja, on meie seast lahkunud.

Et enam ei saa olema iganädalasi kokkusaamisi, mis tema tantsurühmad Moekad ja Kadrid teisipäevaõhtuti kultuurimajja kokku tõid, ei tule pika traditsiooniga suvesimmaneid, mis Helgi algatatuna olid algul Viki talumuuseumi, viimastel aastatel Joosep Aaviku majamuuseumi õuel, ei tule toredaid ja unustamatuid kokkusaamisi oma kauaaegsete sõprusrühmadega nii Taanist kui Eestimaalt: Märjamaa Laaberjalgadega, Pärnu Kajakatega, Lümanda Mõnusatega ja mitmete teistega.

Ei ole proovide ja esinemiste lõpus ühtehoidmist tugevdavaid “sõprusringe”, ei ole palju muudki, mis Helgi aastatega on meisse ja meie traditsioonidesse juurutanud. Seda ei saa olema enam koos Helgiga, meie armastatud õpetajaga. Viimaseks ja unustamatuks reisiks meie kõigi südameisse jäi tantsuturnee Lõuna-Eestisse ja kohtumine Helgi enda tantsuõpetaja – tantsumemmeks kutsutava Helju Mikkeliga.

Helgi oli tulevikku vaatav inimene, tal olid suured unistused ja plaanid ka selleks suveks ja oma läheneva juubeliga seoses, mis oleks olnud 9. juulil. Ka tema tantsurühmad tahtsid selle eriliseks teha, esitades Helgi viimasele Hendrik Krummi kultuuripreemia laureaadi konkursile kandidaadiks. Ent nii see ei läinud, teenekaid on palju.

Helgi on loonud üle 20 rahvatantsu, just nende omanäoliste ja väga ilusate tantsude tõttu on Moekad ja Kadrid olnud rahva poolt oodatud ja soojalt vastuvõetud kõigil oma esinemistel. Nimetan siin vaid mõned Helgi loodud tantsud: „Moekad”, „See sirelite kevad”, „Merearmastus”, „Voorimehe reilender”, „Tõpratohter”, „Tants on meite elulust”, „Saaremaa valss”, „Autojuhtide polka”, „Piigade ralli”, „Aiut, taiut”, „Kuressaarlase polka”, „Soolased tuuled” jt, paljud neist on seatud Albert Uustulndi viisidele.

Pooleli jäi „Abruka valsi” tantsuseade ja tantsijatele selgeksõpetamine, millega tahtsime esineda augustikuus Abrukal toimuvatel rahvakultuuripäevadel, ühtlasi pühendades selle tantsu põlisele abrukalasele ja kultuuriinimesele Salme Tuulikule.

Ei tea, kas meis on jõudu ja oskust Helgi soov ja unistus ilma temata ellu viia, Helgi mälestuseks me seda aga kogu südamest püüame ja üritame.
Mälestus Helgist jääb kestma tema tantsijate südameisse alatiseks.

Segarahvatantsurühma Moekad ja naisrahvatantsurühma Kadrid liikmete nimel
Vilma Rauniste

Print Friendly, PDF & Email