Leisi vald plaanib Anglasse töötava tuuliku ehitamist

Leisi vald plaanib Anglasse töötava tuuliku ehitamist

 

Leisi vald hoiab jätkuvalt päevakorral ideed ehitada Kuressaare–Leisi maantee ääres asuva Angla tuulikute ansambli lähedale üks töötav tuulik.
Leisi vallavanem Ludvig Mõtlep ütles Oma Saarele, et vald ise praegu tuuliku ehitamiseks kulutusi teha ei soovi, küll aga ollakse valmis liituma mõne turismialase koostööprojektiga.

Arvame, et töötav tuulik võiks rohkem turiste meelitada, kuigi ka Angla tuulikutest on kujunenud külaliste huviobjekt, rääkis vallavanem. „Nii et raske öelda, kas töötav tuulik tõesti täiendavalt rahvast juurde tooks.”

Uue tuuliku ehitamiseks taotles vald ühisprojektis Orissaare ja Valjala vallaga raha ka mõned aastad tagasi, kuid siis toetust ei saadud. Tuuliku ehitamiseks tuleb leida maad naabrusest või teiselpool teed, sest uus tuulik ei mahu olemasolevate tuulikutega ühele kinnistule.

Vallavanem ütles, et aastaid tagasi soovis vald teha töökorda ühe olemasolevast viiest Angla tuulikust, kuid muinsuskaitse laitis selle mõtte maha. „Nad leidsid, et kõik tuleb säilitada ehedal kujul,” lausus vallavanem.

Olemasolevad neli keeratava kerega pukktuulikut ja üks pööratava peaga kaheksatahuline hollandi tuulik pole võimelised vilja jahvatama, kuna neist on kõik vajalikud ülekanded ja seadmed välja võetud. Angla tuulikumägi koos veskitega on ainus omataoline, mis Eestis on säilinud.

***

Saaremaa kuulsaimad tuulikud asuvad Anglas (Upa–Leisi maantee 32. kilomeetril). Siin on ainsana oma ilme säilitanud tuulikumägi – tuultele avatud kõrgem koht, kuhu ehitati kogu küla veskid. 1925. aastal, kui Anglas oli 13 talu, seisis siin koguni 9 tuulepüüdjat.

Ent tänaseni püsinud viiski jätavad mõjuva mulje. Angla viiest veskist neli on tüüpilised Saaremaa pukktuulikud, ehitatud 20. sajandi algul. Nende keskel seisab veidi kõrgem 1920. aastail püstitatud hollandi veski. Selle kere pole kivist nagu “hollandlastel” tavaliselt, vaid see on kaheksatahuline puitehitis.

Olavi Pesti, Külli Rikas. Kingissepa rajooni ajaloo- ja kultuurimälestised. Tln, 1983.

Print Friendly, PDF & Email