Eesti raha Laimjalas

Eesti raha Laimjalas

 

Laimjala rahvamajas on avatud Eesti Panga muuseumi väljapanek Eesti raha ajaloost. Näitus kannab nimetust Eesti raha margast euroni. Näituse avamisel andis Eesti Panga muuseumi töötaja Maie Uustalu väga põhjaliku ülevaate väljapaneku sünniloost ja raha ajaloost.

Maksevahendina on aegade jooksul kasutatud mitmesuguseid asju. Näiteks 17. sajandil kasutasid Massachusettsi kolonistid edukalt kohalike indiaanlaste raha, mis kujutas endast musti ja valgeid teokarpe. Asteegid maksid kauba eest kakaoubadega, Hiinas ja Põhja-Aafrikas maksti soolaga ja Nigeerias jalaraudadega. Ajaloost on teada, et maksevahendiks on olnud isegi inimesed.

Nii erilisi näiteid eelnimetatud näitus küll ei kajasta – näha saab Eesti riigi välja antud rahatähti. Esimesed pennid ja margad aastast 1919 pakkusid erilist vaatamislusti lasteaialastele. Seda ikka sellepärast, et rahatähtedel on kujutatud inimesi elust enesest (ketramas või põldu kündmas).

Et kogu näitus on huvitav ja värvikirev, soovitan kõikidel huvilistel ise kohale tulla. Väljapanek jääb avatuks 13. aprillini ja seda saab külastada tööpäevadel kell 9–12. Näituse muul ajal külastamiseks tuleb rahvamajaga eelnevalt kokku leppida.

Mae Nõu,
Laimjala rahvamaja juhataja

Print Friendly, PDF & Email